Hímzés és csipkeverés – nemzetközi projekt

GULYÁS ZSUZSANNAIpolyszalka. Kétéves nemzetközi projekt indult, amelynek célja a kézműveshagyományok és -mesterségek újjáélesztése és újraértelmezése.

GULYÁS ZSUZSANNA

Ipolyszalka. Kétéves nemzetközi projekt indult, amelynek célja a kézműveshagyományok és -mesterségek újjáélesztése és újraértelmezése. Szlovákiát a programban az Ipoly menti Kulturális és Turisztikai Társaság képviseli.

A csipkeverés, a hímzés, a kötés és a horgolás egykor hozzátartozott a lányok és asszonyok mindennapjaihoz. Mára nemcsak a csipke készítésének módja, hanem fokozatosan a hímzés, a kötés és a horgolás is feledésbe merült. Ezen próbál változtatni az a nemzetközi projekt, amely magyar, litván, olasz és szlovák partnerszervezetek közös munkájára épül.

„A projekt célja a lassanként eltűnő kézművestechnikák újjáélesztése és újraértelmezése. Hisszük és valljuk, hogy egy-egy ilyen alkotásnak művészeti értéke is van. Készítője a hagyományos motívumok felhasználása mellett gyakran képzeletére hagyatkozik, így saját személyiségét is beleviszi ezekbe az alkotásokba. A projekttel a hagyományőrzés mellett művelőit is alkotásra és bátorságra szeretnénk ösztönözni” – fogalmazott Dikácz Zsuzsanna, az Ipoly menti Kulturális és Turisztikai Társaság elnöke. A program szlovákiai partnereként vállalták, hogy kisfilmet készítenek a projektről, majd egy videomegosztó portálon teszik közzé. „Szeretnénk, ha sok emberhez eljutna az információ: a csipkeverés, a hímzés, a kötés és a horgolás nemcsak szabadidős tevékenység lehet, hanem megélhetést is biztosíthat” – jegyezte meg Dikácz Zsuzsanna. A népi motívumok ma reneszánszukat élik: egyre keresettebbek a divat világában, a lakberendezésben és a dizájntárgyak gyártásánál is. „Hatvanórás tanfolyamot hirdettünk azok részére, akik szeretnék megtanulni a csipkeverés és a hímzés fortélyait. A hímzésnél nem a manapság divatos kalocsai mintát, hanem a színvilágában egyszerűbb, de motívumaiban gazdag, a régióra jellemző palóc mintát fogjuk követni” – mondta Dikácz Zsuzsanna. A képzést áprilisban, májusban és novemberben az ipolyszalkai tájházban tartják.

A projekt résztvevői arra kötelezték magukat, hogy a kapcsolattartás mellett közös programokat is szerveznek, amelyek keretében az egyes országok kézműveshagyományait sajátítják el. Az így tanultakat közös kiállításon mutatják be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?