Hétvégén Ipolyságon érdemes téglát keresni

Ipolyság |

<p>Egy egyedülálló gyűjtőszenvedély hódolói, egy különleges szenvedély hódolói találkoznak szombaton, Ipolyságon az I. Bélyeges Tégla Napokon. A rendezvényt a magyarországi Monarchia Bélyeges Téglagyűjtők Egyesülete szervezi az ipolysági Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galériával, valamint a Honti Múzeum és Galéria Baráti Körrel összefogva.</p>

A téglanapokon szakmai konferencia zajlik a Csemadok-házban, amelyen 12 előadás hangzik el, ebből kettő szlovák nyelven.

A Monarchia egyesület 2007 őszén alakult, jelenleg mintegy 110 tagja és pártolója van. Herczig Béla, a szervezet elnöke elmondta, céljuk a Magyarországon és a Közép-európai régióban, az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén készült bélyeges téglák minél teljesebb gyűjteményének létrehozása. Emellett levéltári kutatással, tanúk megkérdezésével, az adatok irodalmi feldolgozásával megkísérlik a több ezer fajta téglajel azonosítását, értelmezését, a gyártás helyének, idejének megállapítását, a készítő azonosítását. A már most is több mint 10 000 különböző téglajelet tartalmazó ismeretanyagukból elektronikus és lehetőleg nyomtatott formában is katalógust szeretnének készíteni.

Herczig Béla kifejtette, „a világban mindenfelé készítettek, sőt, még napjainkban is készítenek bélyeges téglákat, de ilyen hatalmas mennyiségben, mint az egykori Magyar Királyság területén, sehol másutt, ez tehát egyfajta hungarikum, amire méltán lehetünk büszkék. Meglehet, furcsa nézőpont, de a »téglabélyegtan« a történelmünknek nagyon speciális szelete“. 2008 augusztusában az Ipolyságtól öt kilométerre, a határ másik oldalán található Bernecebaráti községben, a helyi Huszár kastélyban nyílt meg Menyhárt Miklós és a Monarchia Egyesület téglakiállítása. A falu, a gyűjtő és a Honti Múzeum között már évek óta szoros a kapcsolat, felvetődött, hogy a kiállítást mutassák be Ipolyságon is. Több mint 300 bélyeges tégla látható majd egy hónapig a Honti Múzeumban.

A kiállításon emellett színes fotókon követhető végig a téglakészítés folyamata. Külön érdekesség, hogy Eczl József, a híres téglaégető dinasztia tagja az egyik teremben 1200 téglából felépít egy kemencét. A kétkamrás kemence egyik fele teljesen megépül, a másik része viszont csak részben, hogy lássák az érdeklődők, milyen is belülről.



Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?