Kaprálik György
Határon átnyúló zenével a nemzetekért
Az ATTACK Ďalej (Szlovákia) és Ponyvalegény (HU) együttesek tagjainak összefogásával 10 dal, öt videóklip készül el, amellyel a szlovákok és magyarok közti feszültségeket enyhítenék, valamint felhívnák a figyelmet a lelki betegségekkel küzdők nehéz helyzetére is.
„A Pons Danubii szervezet igazgatója, Bara Zoli figyelt fel arra, hogy egy határon átívelő zenei projektbe fogtunk, és az egész érdeklődés odáig fajult, hogy szerette volna támogatni a kezdeményezést. Amikor találkoztunk és elkezdtem neki felvázolni, mit is csinálunk, felcsillant a szeme, és azt mondta, hogy épp van ilyen pályázati lehetőség, ami pont ilyen projekteket szeretne támogatni, ami a két ország és nemzet közti kapcsolatot javítja, és regionális szinten tud érvényesülni” – mondja Kaprálik György énekes, a projekt dalszerzője és szövegírója, aki sokak számára lehet ismerős az Aylen's Fall együttesből. A projekt az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program keretén belül valósul meg.
A résztvevők tudomása szerint ez az első olyan, határon átívelő zenei kezdeményezés, amelyet mögött mind a szlovák, mind a magyar oldalon profi pop- és rockzenészek állnak. A dalok a nemzetiségileg kevert családból származó Kaprálik György kétnyelvű szerzeményei lesznek majd.
„Egy határ menti régió életszemléletét és életérzését közvetíti mindkét fél, mindkét anyanemzet felé. Azt hiszem, sokan úgy vagyunk vele, hogy azt érezzük, sehova se tartozunk, miközben ide és oda is tartozunk valahogy, valamilyen formában. A történelem során pedig egyféle ütközőzóna lettünk. Én – talán a nemzetiségileg kevert származásom miatt is – nem viselem jól a szlovák–magyar ellentéteket. Személy szerint nagyon rosszul tud érinteni, és sokszor nem is tudok mit kezdeni vele, ha nemzetiségi alapú nézeteltérés adódik, vagy egymást szidják a magyarok es szlovákok”
– mondja Kaprálik György. Hozzáteszi, érti, hogy minden oldalnak megvannak a maga sérelmei, de a mai helyzetben annyit tudunk tenni, hogy megpróbálunk túllépni ezeken. A projekt másik célja a pszichés betegek és a kezelésük támogatása, illetve a társadalmi megítélésük megváltoztatása, különös tekintettel a kényszerbetegek csoportjára.
„Szeretnénk a zene általi életöröm közvetítésén túl segíteni a lelki nehézségekkel küzdőknek, nemcsak úgy, hogy a saját magunk által megélt állapotokat és az azokból kivezető utat megénekeljük, hanem próbálunk az együttessel közösen reményt és erőt sugározni az embereknek”
– fejti ki, majd hozzáfűzi, hogy az ügyben társadalmi figyelmet szeretnének generálni és nyomást gyakorolni a döntéshozókra.
A munkában kilencen vesznek részt. Kaprálik György mellett Dombóvári Gergely gitározik és billentyűzik, Dombóvári Balázs pedig a társproducer és hangmérnök. Mindketten segítenek a dalok hangszerelésében is. A szlovák dalok javának zenei alapját Kiss Csaba alkotta meg, míg a dobjátékért Laskay Péter, a basszusfutamokért Domonkos Gábor felel, illetve Kollár Dodi is billentyűzik. A budapesti szekciót Nagy Attila dalszerző, énekes, valamint Valacsai Pál gitáros alkotja. Az első dalok megjelenésére május végén, június elején lehet számítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.