Ha nem jár a komp, a szállításért fizethet a beteg

Mielőtt Vajkát, Bodakot és Doborgazt a vízlépcső elzárta a szárazföldtől, a hatalmon lévők fűt-fát ígértek a községek lakóinak. A többi között kedvezményes villanyszolgáltatást, orvost, gyors betegszállítási lehetőséget és sorolhatnánk.

A többletkilométereket a betegeknek kell fizetniük – állítja Viliam Wagner vállalkozó (jobbról) a polgármesterekkel és a panzió igazgatójával folytatott beszélgetésen(Somogyi Tibor felvételei) A falusiak emlékeznek a rendelőintézet átadására, majd arra, hogy sokáig üresen állt, mert nem volt megfelelő orvos. Amikor végre lett és szükség esetén éjjel is fel lehetett zörgetni, mert zokszó nélkül segített a rászorulónak, kissé megnyugodtak az emberek. A körzeti orvos halálával minden megváltozott, a helyébe lépő orvos(ok) viszonya a betegekhez jónak alig volt mondható. A kiszolgáltatott, zömmel idős emberek számára az egyedüli biztonságot a Vajkán állomásozó mentőautó jelentette. Ugyanis a vezetője nemcsak munkaidőben, hanem bármikor elszállította az orvosi segítségre szorulót akár Somorjára, akár a dunaszerdahelyi kórházba. Május elsejével ez a biztonság – mondhatni kiváltság – megszűnt, mert a somorjai körzetben magánosították a betegszállítást. Vajka és Doborgaz polgármesterei tiltakoznak a mentőautó állomáshelyének megszüntetése ellen, bár az eltelt egy hónap alatt a tervezett betegszállítás zavartalanul működött. Viliam Wagner a betegszállításért felelős vállalkozó az első perctől állította, gazdaságosan kívánja üzemeltetni a mentőautókat, tehát szó sem lehet arról, hogy egyetlen kocsi is kihasználatlanul álljon. – Idegesítő az is – vélekedik Nagy József, Vajka polgármestere –, hogy nem tudjuk, mennyit kell fizetnünk a tervezett szállításért. Mert aki mozdulni bír, a helyi kisbusszal indul a somorjai szakrendelőkbe, ahol az orvosok sorrenden kívül látják el a „komposokat”. Tizenegy előtt megy a busz visszafelé, s ha jár a komp, gyors az átkelés. Ám ha nem, a lakosok 50 kilométeres kerülővel jutnak csak a faluba. Ez oda-vissza 100 kilométer, tehát 200 korona. A helyi utaztatás is egyre drágul, az összes költséget mégsem varrhatjuk az emberek nyakába, ezért Vajka és Dobrogaz közösen üzemelteti a járatot. Bár 15 koronáról 20-ra emeltük a viteldíjat, a ráfizetés negyedévenként közel 50 ezer korona, amit megfelezünk. Ám a kisbusz már hároméves és olykor javításra szorul. Néhány napja 57 ezer koronás számlát kellett megtérítenünk az önkormányzat költségvetéséből. Ebbe a doborgaziak azért nem szálltak be, mert őket az oktatásügyi kiadások terhelik. A harmadik község, Bodak, kezdettől fogva Bős felé orientálódott, sem a buszt, sem az orvosi szolgáltatásokat nem nagyon veszi igénybe – magyarázza Nagy József.

– A betegszállítással kapcsolatban rémhírek terjednek, holott nem volt fennakadás egyszer sem. Az itt élőknek nem kell tartaniuk attól, hogy nem jutnak időben szakorvosukhoz. Igaz, a szállítást tervezni kell, s ez továbbra is a körzeti orvos hatáskörébe tartozik – tudatja Viliam Wagner vállalkozó azon a megbeszélésen, amelyen a vajkai és a doborgazi polgármestereken kívül részt vett a vajkai nyugdíjas panzió üzemeltetője is. A polgármesterekkel együtt nem ért egyet azzal, hogy ha a rossz időjárási viszonyok miatt nem kompon, hanem kerülővel kell eljuttatni a betegeket a somorjai rendelőintézetbe, a többletköltséget – 200 koronát – a betegekkel fizettetik meg. – Mi vétlenek vagyunk abban, hogy az állami utat megszüntették, mégis rajtunk verik el a port. Milyen jogon? – háborog Boráros József Doborgaz polgármestere. Emanuel Krokovič a panzióban élőket és az alkalmazottakat képviselve szeretné megtudni, miért köteles részarányosan fizetni a szállításért az ellátásra szorulót kísérő alkalmazott is?! – Ha a beteget bent tartják a kórházban, kísérője a rossz összeköttetés miatt nem jut vissza a munkahelyére. Eddig a vajkai mentős szállította – érvel az igazgató. Viliam Wagner elismétli, a tervezett betegszállítást végző hat mentőautó képes ellátni a régió szükségteleit, ám a gazdaságos üzemelés megköveteli a szállítás tervezését. A rendeleteket nem ő alkotta, a törvény viszont kimondja: a költségeket arányosan el kell osztani a szállított személyek között, tehát a kísérőnek is fizetnie kell. A mentősök csak annyit tehetnek, hogy a lehetőségekhez mérten az egymásra várás idejét lecsökkentik. Májusban 33 beteget szállítottunk, fennakadás nélkül – jegyzi meg. – Követelni kellene és fogjuk is – veti fel a doborgazi polgármester –, hogy az egészségügyi miniszter kivonja lakosainkat a többletfizetési kötelezettség alól. Ha üzemzavar, vagy rossz időjárás miatt nem jár a komp, a kerülő okozta többletkilométereket állják az egészségbiztosítók.

A megbeszélés résztvevői szerint a két községben az orvosi ellátást is jobbítani kellene. Nem tartják ugyanis elegendőnek, hogy dr. Szalay Mihály csupán heti két alkalommal fogadja a betegeket. – Sajnos, egyre gyakrabban fordul elő, hogy csak egy napon rendel, holott a község nem követel tőle bérleti díjat, mi fizetjük a villanyt, a fűtést, a takarítást, a telefont. Nem érv a kevés beteg, a két község és a panzió idős lakói számára megnyugtató volna, ha hetente legalább háromszor állna rendelkezésükre. Ha már nem állomásozhat Vajkán a mentőautó – vélekedtek az érdekeltek.

Szalay Mihály körzeti orvos nem értett egyet a polgármesterek véleményével. – Vannak jóval nagyobb községek, ahová nem jár ki orvos, a betegeknek kell utazniuk. Noha a somorjai belgyógyászat rendelkezésre áll mind a vajkaiaknak, mint a doborgaziaknak, Vajkán is rendelek. Ötszáz beteg viszont nem tart el egy körzeti orvost, nem kívánhatja senki, hogy két napnál többet tartózkodjam a faluban. Előfordul, hogy elfoglaltságaim miatt csak egyszer rendelek, ám addig fogadom a betegeket, ameddig szükséges. Ha pedig sürgős orvosi segítségre szorul valaki, amúgy is Somorjára kell mennie. Busszal, személyautóval, betegszállító mentővel vagy rohamkocsival – nyilatkozta, majd megjegyezte: nincs tudomása arról, hogy a vajkaiak és a doborgaziak elégedetlenek lennének munkájával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?