Gyógyintézet, fürdő, szabadidőközpont és egy ötcsillagos szálloda

Az egészségügyi intézetek magánosítása – gondoljunk csak a nagylégi kórház körüli huzavonára –, nem folyik simán. Főleg azért nem, mert bár az illetékesek azt hangoztatják, a feltételek egyenlők, a privatizálás áttekinthető, gyakran épp az ellenkezőjét teszik.

Az egészségügyi intézetek magánosítása – gondoljunk csak a nagylégi kórház körüli huzavonára –, nem folyik simán. Főleg azért nem, mert bár az illetékesek azt hangoztatják, a feltételek egyenlők, a privatizálás áttekinthető, gyakran épp az ellenkezőjét teszik.

A csölösztői gyógyintézet magánosítása körül is kételyek merültek fel, hiszen egy ismeretlen, minimális tőkével rendelkező kft. negyvenmillióért vette meg a közel 290 millió korona értékű egészségügyi intézetet.

– Nekünk teljesen mindegy, ki, hogyan magánosított, egy a fontos: a gyermekek ellátására szakosodott intézet fennmaradása – foglalta egy mondatba véleményét dr. Peter Štuller. Az igazgató felidézte a gyógyintézet 15 éves múltját. Szólt a mozgásszervi betegségek sikeres kezeléséről, a 0–18 éves betegek és kísérőik elégedettségéről, a 153 alkalmazott áldozatkészségéről és az anyagi nehézségekről.

– Csölösztőt már ez előző kormány idején is privatizálni akarták, ezért a minisztériumtól alig kaptunk pénzt a karbantartásra, a fejlesztésre. 2000-ig mégsem halmoztunk fel adósságot. Azóta romlott a helyzetünk, tartozásunk elérte a 14 millió koronát. Nem azért, mert rosszul gazdálkodunk, a költségtérítési rendszer a hibás. Mert bár sokan szorulnak hosszan tartó kezelésre, rehabilitációra, az egészségbiztosítók pénzhiányra hivatkozva nem töltik meg a 170 ágyat. A keretből naponta száz gyereket gyógyíthatunk, a kísérők csak az étkezési költségeikhez járulnak hozzá napi 133 koronával. Az, hogy ilyen feltételek mellett zavartalan a betegellátás annak is köszönhető, hogy havonta mintegy 250 ezer koronás mellékjövedelmünk van. Szállást kínálunk az érdeklődőknek, a bevételt visszaforgatjuk az intézetbe.

A magánosítással kapcsolatban kifejtette: a 14 érdeklődő közül csak az Omnium Kft. kérte el a szükséges információkat, s jelentette be: az alkalmazottakra is igényt tart. A 40 millió koronás vételárat a gyermekorvos-igazgató nem nagyon akarta kommentálni. – Tény, hogy nagyon értékes a 10,4 hektáros terület, az épületek, s főleg a gyógyvíz, amely a pöstyénihez hasonlítható. Hőmérséklete 54 fokos, alkalmas az izomgörcsök lazítására, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, szövettápláló hatása is kiváló. A szakértők szerint a gyógyvízkúra jelentősen javíthatja a krónikus nőgyógyászati betegségekben szenvedők, az agybénulásos, valamint az agyvérzéses betegek állapotát. Ha lehűtik, ivókúrára is használható, a krónikus gyomorbetegségben, a gyomorsavtúltengésben, az anyagcserezavarokban szenvedők, valamint a cukorbetegek gyógyításában is. Inhalálásra is megfelel, a légúti megbetegedések, az orr-fül-gége műtétek utókezelésére.

Csölösztőn a gyerekek gyógyításának szerves része a hidroterápia, ám a klasszikus módszerek mellett a korszerű rehabilitációs eszköztárral is élnek: Vojta professzor módszerével tornáztatják a sérülteket, elektromos kezelést, magneto-, lézer-, akupunktúraterápiát alkalmaznak, parafinpakolással előzik meg a betegek állapotának romlását. És mert az új tulajdonosokat képviselő kft. illetékesei szerint a jelenlegi tevékenység csak bővülhet, bizakodóak. – Merem remélni, hogy a csölösztői intézet megmaradásához nem fér kétség – mondta az igazgató.

A cégjegyzék szerint az Omnium Kft.-nek nincsenek milliói, vagyis kételyek merültek fel azzal kapcsolatban, milyen jövő vár az intézetre. – Amikor az interneten elolvastam, hogy a csölösztői gyógyintézet megvehető, arra gondoltam, ki kellene aknázni a lehetőséget, megérné fejleszteni. Mivel a szükséges anyagiakkal idehaza alig rendelkezik valaki, tudatosítottam, külföldi beruházó kellene. Kapcsolatba lépem az igazgatóval, aki féltette az intézet jövőjét, ám amikor vázoltam elképzeléseimet, egyetértett velem. Mivel a családom fele az Egyesült Államokban él, s nekem hobbim az egészségügy, a gyógyszeripar – állatorvosi diplomám van –, nekiláttam a munkának. Felkutattam és kapcsolatba léptem olyan tőkeerős társasággal, amely egyebek között szálloda- és gyógyfürdőiparban érdekelt. A svájci Bijou társaság Vasváron 250 millió eurós beruházással egy szabadidő- és sportközpont építését tervezi, beruházóként szerepel a Moszkva–Berlin autópálya építésénél, megvásárolta a prágai Sláviát, Fantiškové Lázněban is érdekelt, legújabban pedig a Kínát Koreával összekötő 80 kilométeres híd építését tervezi. Felvázoltam nekik a csölösztői lehetőségeket, s ők kaptak az alkalmon. A gyógyvíz volt a fő vonzerő. Júniusban megnézték az objektumot, gyorsan összehívták a svájci vezetőséget, amely beleegyezett a vásárlásba. Az előzetes tervezet a meglevő gyógyintézet további üzemelését, fejlesztését és korszerűsítését is tartalmazza, de természetesen egy teljesen új rész kialakítását is – ismertette dr. Eduard Mamczák a külföldi befektető céljait. Az Omnium Kft. társtulajdonosa elmondta, az elsőként épülő új ötcsillagos szálloda mindenekelőtt a külföldi vendégek kényelmét szolgálja, a tervek szerint a gyógykezelések költségtérítésébe a külföldi biztosítótársaságok is beszállnának. A gyógyfürdőt, valamint a diagnosztikai-rehabilitációs intézetet egy korszerű szabadidő- és kongresszusi központ egészítené ki, ugyanis a régió adottságait, természeti szépségeit vétek volna nem hasznosítani – magyarázta lelkesen.

Bár az optimista jövőképet mi is nagyon szépnek tartottuk, a megvalósítás időpontja érdekelt. – Noha a kormány augusztus 21-én jóváhagyta az eladást, a privatizációs minisztérium még nem készítette el az adásvételi iratokat. Amint aláírjuk a szerződést, és hivatalosan átírják a vagyont a Bijou társaság nevére, kifizetjük a vételárat, s a törvény értelmében rendezzük az intézet adósságait is. Várható, hogy az új tulajdonosok késedelem nélkül megkezdik a munkálatok előkészítését. Svájci alapossággal, pontossággal. Egészen biztos, hogy munkához jutnak a hazai vállalatok, vállalkozók, a somorjai, a dunaszerdahelyi körzet lakói. A szabadidőközpont pedig a fővárosiak kikapcsolódását is szolgálja majd. Felvetődött, vajon a közelgő választás, annak eredménye nem befolyásolja-e a beruházó szándékait. – Az idő ellenség, a választások aligha. Ez hosszú távú beruházás, amelynél a négyéves választási ciklus nem mérvadó. Az első két évben tízmillió eurós beruházás a cél, ám az egész tervezet 100 millió eurós költségvetéssel számol. Ezen van a hangsúly, nem a politikán – mondta dr. Eduard Mamczák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?