Gaál Lajos természetvédelmi szakember szerint példaértékű ítélet születettKemény büntetést kapott a négy cseh bogártolvaj

Rimaszombat/Szilice. 382 nap után ítélet született a tavaly tavasszal a Szilicei-jégbarlangnál tetten ért csehországi természetrongálók és „bogártolvajok” ügyében.

Tavaly májusban lapunk már beszámolt a sajnos nem egyedülálló esetről. A Szlovákiai Barlangok Felügyelőségének vezetője, Gaál Lajos tájékoztatása szerint a mostani csehországi ítélethozatal remélhetőleg elrettentő példa lesz a természetrongálók számára. A természetrongálást a Szlovák Karszt Nemzeti Park felügyelőségének dolgozói leplezték le. 2003. május 8-án és 9-én Szilicén a védett jégbarlang környékén az ott dolgozók gyanús társaságra lettek figyelmesek.

A turistának álcázott természetrongálók profi bogárgyűjtő felszerelése, a ruházatukon lévő nyomok és a rendőrségi igazoltatáskor később megtalált bűnjelek igazolták, a természetvédőknek sikerült lefülelni egy négytagú „bogártolvaj” csoportot. Kalandos becserkészés és rendőri segédlet kihívása után a csehek autójában kilencven bogártetemre bukkantak, ebből a négy darab különlegesen ritka és fokozottan védett példány eszmei értékét az érvényes törvények 60 ezer koronában állapították meg.

A tetteseket feljelentették. A napokban érkezett a hír, hogy a négy természetrongálót az illetékes járásbíróság České Budejovicén vétkesnek találta. Az érvényes cseh törvények szerint ilyen esetekben akár öt év szabadságvesztésre is el lehet ítélni a bűnösöket.

A „bogártolvaj” négyest hároméves szabadságvesztésre ítélték, bár az ítéletet öt évre felfüggesztették. Mivel büntetlen előéletű „természetbarátokról” volt szó, a bíróság az okozott kár megtérítése ügyében megszüntetheti az eljárást. Információink szerint a négy bogarász valószínűleg inkább fizetni fog.

Gaál Lajos természetvédelmi szakember szerint kisebb csoda, hogy az adott esetben példaértékű ítélet született. „Sajnos a közelmúltban egyre jobban elszaporodtak a természetrongálók. A nem látogatható barlangokban előfordulnak olyan rovarok, amelyekért a bogárbörzéken komoly pénzeket fizetnek a gyűjtők.

A közelmúlt egy másik ilyen esete, amikor az Ochtinai-barlang egyik nem látogatható mellékágából a barlang szinte teljes aragonit díszítését ellopták. A csodálatosan szép kristályokat pénzzé tették, a természetet pedig megcsonkították. A társadalomnak meg kell értenie, hogy az ilyen esetek helyrehozhatatlan károkat okoznak, ezért is tartom fontosnak a mostani csehországi példaértékű ítéletet” – mondta Gaál Lajos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?