A képeken Kassa régi arculata, beleértve az egykori magyar feliratokkal teli utcák és épületek is láthatóak (A múzeum felvételei)
A Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) kulturális intézménye, a Kelet-szlovákiai Múzeum 2023-ban sikeresen folytatta azt a többéves projektet, amelynek célja az intézmény gyűjteményének megőrzése és feldolgozása volt. Az üvegnegatívok kezelése és digitalizálása projekt immár a tizenharmadik volt a sorban, melynek keretében tavaly 390 üvegnegatív szakszerű konzerválására és digitalizására kerítettek sort.
Ahogy azt Katarína Ščerbanovská, a Kelet-szlovákiai Múzeum múzeumpedagógusa lapunkkal is tudatta, 2009 óta 2700 negatívot kezeltek le, és a több mint 11 000 darabból közel 6000-et digitalizáltak. A kassai intézmény történelmi és művészeti fényképészeti gyűjteményében található üvegnegatívok főként az 1880–1950 közötti évekből származnak. A legtöbb képet közvetlenül kassai vagy más kelet-szlovákiai fotósok készítették.
„A kedvezőtlen éghajlati viszonyok, a mechanikai hatások és az idő múlása is hozzájárult a darabok rossz állapotához. A negatívok üvegtartójának és emulziós rétegének szakszerű kezelése eltávolította a szennyeződéseket, lerakódásokat és különösen az emulzión lévő ezüstréteget. A repedezett vagy több darabra tört negatívokat a tisztítás után alátétüveggel ragasztottuk le. Az üvegnegatívok kezelését a Kelet-szlovákiai Múzeum restauráló és konzerváló műhelyeiben végeztük. A kezelt gyűjteményi tárgyakat új csomagolóanyagba csomagoltuk és digitalizálásra adtuk tovább”
– derült ki a szakember tájékoztatásából.
Mint kiderült, a képek nagy felbontása és minősége nagyon fontos a másodlagos feldolgozás és a későbbi felhasználás szempontjából. A kassai Kelet-szlovákiai Múzeum, más kulturális és emlékezeti intézményekhez hasonlóan, ezeket a képeket különböző célokra használja és teszi hozzáférhetővé: kiadványokban, kiállításokon, nagyméretű bannereken, dokumentációs és promóciós üléseken, záródolgozatokban, prezentációkban használják fel. A felvételek tematikus kiválasztása a múzeum igényeihez és a külső kutatók kéréseinek tapasztalataihoz igazodik.
„Tavaly a két világháború közötti kiállításokról, üzletbelsőkről, építészetről, portrékról, csoportképekről, emlékművekről és emléktáblákról, valamint különböző egyéb motívumokról válogattunk képeket az állományba. A képek közül többet felhasználtunk az idei Képek az első köztársasági Kassa városából: szállodák, éttermek és üzletek 1918-1938 című kiadványban. Az ebből a projektből és 2017-ből származó képeink reprodukcióit Kassa városával együttműködve egy szabadtéri kiállításon használtuk fel az Orbán-torony körül és a Kassai nemzetio színház előtti parkban”
– zárta Ščerbanovská.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.