Főhajtás a peredi csata hősei előtt

Pered. Az 1849. június 20-21-én a falu határában vívott csatában több mint ezer halott és sebesült maradt a harcmezőn. Rájuk emlékeztek szombaton a Pozsonyi Honvédegylet által 1869-ben emelt emlékműnél a helyi lakosok, a hazai és magyarországi közéleti személyiségek.

Az MKP galántai járási szervezetének koszorúját Berényi József államtitkár és Gál Gábor parlamenti képviselő helyezte el a peredi csata emlékművénélSzőcs Hajnalka felvételeA szabadságharc egyik nagy ütközetének 155. évfordulóján tartott rendezvényen Csáky Pál miniszterelnök-helyettes beszédében feltette a kérdést: mitől voltak hősök, akik akkor ott a hazáért elestek? „Ők is éppen olyan hús-vér emberek voltak mint mi, és nem igaz, hogy ne féltek volna, amikor az ágyúk torkolattüzével és a fénylő szuronyokkal kellett szembenézniük. Hősök attól lettek, hogy érezték, akkor és ott ki kell állniuk, egymásért, a hazáért és a magyarságért. Mert magyar az, aki vállalja!” – mondta a miniszterelnök-helyettes. Azt is megemlítette, nem az igazságnak megfelelően állítják be a történelmet azok a történészek, akik azt állítják, hogy az 1848/49-es forradalomban a magyarság és a szlovákság egymással szemben állt. Valójában csak a szlovák értelmiségiek egy kis része állt szembe a forradalommal, és harcolt ellene császári pénzen, ugyanakkor 22 ezer szlovák, köztük tiszt és főtiszt harcolt Kossuth zászlaja alatt. „Ezt a közös kiállást kell vállalnunk, a két nép együttműködésének ez lehet a jövője” – figyelmeztetett Csáky, aki szerint fontos, hogy egy népnek ne csak szép múltja és történelme, hanem értelmes jövője is legyen. Az ünnepi beszédet követően Csáky Pállal együtt számosan helyezték el az emlékezés koszorúit. Köztük Gyurovszky László építésügyi miniszter, Berényi József külügyi államtitkár, Duray Miklós és Gál Gábor parlamenti képviselők, Láng Judit, a Pozsonyi Magyar Nagykövetség főtanácsosa. Az ünnepi hangulatot a Peredi Nőikar előadása is növelte, amely bevezetőül a Szózatot, befejezésül a Himnuszt énekelte. A peredi csata évfordulóján hagyományosan falunapi ünnepséget is tartottak. A Csáky Pál által említett, 155 évvel ezelőtti közös magyar–szlovák kiállás üzenetének megőrzését bizonyítja talán az is, hogy a kultúrműsorban már hagyományosan ott szerepelt a Matica slovenská helyi szervezetének énekkara is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?