Pavol Špáni előadása az ún. BIBLIB rendszerről (Fotó: Smidt Veronika)
„Felejtsük el a régi poros könyvtárat, közösségi térről beszélünk“
Közös úton címmel tartott szakmai napot Komáromban a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete (SZMKE).
Túlzás nélkül lehet állítani, hogy igazi országos rendezvényt sikerült tető alá hoznia a szakmai szervezetnek. Az előadókkal együtt összesen 70 főt mozgattak meg két nap alatt a Duna menti városban. A mintegy 50 könyvtáros az első napon a belvárosban található négy könyvtárat látogatta végig, majd a RÉV-ben a pályázatokkal kapcsolatos konzultációt tartottak a számukra. Másnap különféle szakmai előadásokon és műhelyeken vehettek részt, valamint az SZMKE közgyűlését is megtartották.
„Az embereknek meg kell ismerniük, hogy milyen is a könyvtáros szakma ahhoz, hogy elismerjék“ – vázolta fel az Új Szónak az egyszerűnek hangzó, ámde csak összetett munkával elérhető célt a szakmai nap egyik szünetében az SZMKE elnöke, Tegdes Egyházi Dóra.
„Felejtsük el a régi poros könyvtárat, közösségi térről beszélünk”
– jegyezte meg, hogyan gondolkodnak az egyesületen belül arról, hogy milyen szerepet is tölthet be ma egy könyvtár, ahol például komoly adatkezelési munka és különféle rendezvények zajlanak. Ám ez nem minden, hiszen a könyvek világa, s az ehhez szükséges gondolkodásmód és kritikai érzék az álhírek és -információk világában is eligazíthatja az embereket.
A műhelymunkák több esetben is érintették az olvasáskultúra kérdését. Tegdes Egyházi Dórával ezért arról is beszélgettünk, hogy a maga sajátos módján hogyan végez egyben egyfajta irodalomoktatást is egy könyvtáros.
„Mindene megvan ehhez, csak akarata legyen, s akkor bármit meg tud csinálni ezzel kapcsolatban. Egy felkészült könyvtárosnak tudnia kell hova nyúlnia minden korcsoport esetében”
– mondta az SZMKE-elnök. Úgy tartja, a képzések és az elvek során fontos szempont az, hogy tudatosítsák, miben más egy községi, városi vagy iskolai könyvtár, hogy ezek alapján tudjanak tanácsokat, tippeket adni a kollégáiknak.
Az egyesületet egy jól működő, s egyre bővülő hálózatként is fel lehet fogni, ahol nagy szerepet kapnak a személyes emberi kapcsolatok.
„Szerintem az a legfontosabb, hogy buzdítást és támogatást kapjon a könyvtáros. Vannak visszatérő problémák, amelyekkel nincs egyedül. S hogy ha így találkozunk, akkor tudunk ötletelni, inspirálni, motiválni”
– fejtette ki az SZMKE-elnök. Mint megtudtuk, épp most, október elején indítanak útjára egy olyan kezdeményezést, amelynek a lényege az informális kapcsolattartás: „Indítunk egy online találkozót, aminek az lesz a neve, hogy »SZMKE Kakaó«. Minden alkalommal bemutatkozik valamelyik tagunk. Az esti órákban fogunk havonta egyszer 20 percet kötöttségek nélkül beszélgetni.” Az egyesület rövid távú tervei között szerepel, s már javában a megvalósítási fázisban van egy online háromnyelvű szakterminológiai szótárt létrehozása. Emellett a közeljövőben az Országos Széchenyi Könyvtár támogatásával a Könyvtári Intézeten keresztül szerveznek képzéseket. Idén tavasszal iskolai és községi könyvtárosoknak külön műhelynapokat tartottak és ezzel összefüggésben a pedagógusokkal is szorosabb kapcsolatot szeretnének ápolni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.