Fél évszázada a zene szolgálatában

<p>Komárom. Szoboravatással, kiállítással és hangversennyel ünnepelte fennállásának 50. évfordulóját a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa szombaton Komáromban.</p>

V. KRASZNICA MELITTA

A Kultúrpalota előtti téren, Jókai szobránál a Jövendölés című művel köszöntötte az egybegyűlteket a jubiláló kórus és a Concordia vegyes kar, amelyet Jókai Mór: A jövő század regénye előszavának részletére Vass Lajos komponált a kórus 1965-ös első hivatalos koncertjére. „Ember nélkül semmi sem lehetséges, intézmény nélkül pedig semmi nem tartós. Az ember: Vass Lajos, az intézmény pedig: a kórus” – mondta köszöntő beszédében Lezsák Sándor, a magyar Országgyűlés alelnöke, aki a magyar zenekultúra missziós szolgálójának nevezte a zeneszerző-karnagyot. Örömmel nyugtázta, hogy Lakitelek után immár Komáromban is szobrot kapott Vass Lajos (készítője Lantos Györgyi szobrászművész); az alkotást a magyarországi politikus Hecht Annával, a kórus elnökével együtt leplezett le. A mellszobor egyelőre a Kultúrpalota (Duna Menti Múzeum) földszintjén kapott helyet, miután a városi képviselő-testület nem hagyta jóvá elhelyezését a Tiszti Pavilon udvarában. A helyszínválasztást azzal indokolták a kérelmezők, hogy a kórus Villanytelep úti központjának tőszomszédságában van. Alternatívaként három helyszínt javasolt az önkormányzat kulturális bizottsága, ezek közül a képviselők a Széna térre adták áldásukat, amit viszont a szoborállítók nem fogadtak el. Egyelőre tehát patthelyzet van az alkotás szabadtéri felállítását illetően.

A szombati rendezvény része volt a kórus ötven évét bemutató, 600 hónap, 600 dal című vándorkiállítás megnyitója, amelyet a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, valamint a Hagyományok és Értékek Polgári Társulás állított össze. Jarábik Gabriella múzeumigazgató hangsúlyozta: a kiállítás 17 panelje lehetőséget nyújt a jelenlegi és a volt tagok számára az emlékezésre, a tisztelőknek pedig segít megismerni az éneklő intézmény fél évszázados történetét, hihetetlen gazdag életútját.

Az ünnepséget záró jubileumi hangverseny különlegessége volt annak a négy szerzeménynek az előadása, amelyet kifejezetten a pedagóguskórus számára írtak, illetve komponáltak a szerzők. A hangversenyen közreműködött a Concordia vegyes kar, valamint Boráros Imre Kossuth-díjas színművész.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?