Búcs. Március 5-én, Budapesten, a Magyarok Házában Búcs község nevében Szigeti János polgármester vehette át az idei Esterházy-emlékérmet – Nagy János szobrászművész alkotását.
Esterházy-emlékéremmel büszkélkedhet a község
„Nagy megtiszteltetés ez a díj egy faluközösség számára – nyilatkozta lapunknak a polgármester. – A hangosbemondón keresztül köszönetet is mondtam érte mindenkinek, aki hozzájárult kiérdemléséhez. Egyben meginvitáltam községünk valamennyi polgárát, hogy jöjjön el a községházára, és tekintse meg ezt a valóban értékes kitüntetést. Mert ez a díj mindannyiunké.” A díj odaítéléséhez minden bizonynyal hozzájárult az a tény, hogy 2005 májusában a felvidéki települések között elsőként Búcson avattak köztéri szobrot Esterházy Jánosnak. Nem ez azonban az egyedüli elsőség, amivel a község dicsekedhet: a millecentenárium tiszteletére a falu névadójának, Bulcsú vezérnek állítottak szobrot, amely mindeddig az egyedüli köztéri lovas szobor a Felvidéken. „A község összetartó ereje már akkor megmutatkozott, hiszen az akkori kormányhatalom nem nézte jó szemmel kezdeményezésünket, ahol lehetett, akadályokat gördített a szoborállítás elé. De nem hátráltunk – emlékezett vissza Szigeti János. – Tizenkét évvel ezelőtt egyébként, amikor is először választott polgármesterré a falu, képviselőtársaimmal együtt a „jelek” lerakását tekintettük az egyik legfontosabb feladatunknak. Azt, hogy az utánunk jövő generációk tagjai is tudják, honnan indultak, hová nyúlnak vissza gyökereik és tudják, hol a helyük a világban.” E szellemiség jegyében az 1848-as szabadságharc 150. évfordulóján Petőfi Sándor mellszobrát állították fel a faluház udvarán; a testvértelepülés, Neszmély polgármesterének, Benkő Ferencnek és nejének ajándékát. Majd a kitelepítések és deportálások 60. évfordulóján kopjafát avattak, tavaly pedig a már említett Esterházy-emlékhelyet.
„A Petőfi-szobor avatásához a község újkori történetének egy igen jelentős eseménye fűződik – mesélte a polgármester. – A központi hatalom a kétnyelvű bizonyítványok miatt leváltotta az alapiskola igazgatóját, Varga Lajost, helyére pedig szlovák nemzetiségű igazgatót nevezett ki. Pontosabban csak nevezett volna, mivel a falu lakossága ezt nem nézte ölbe tett kézzel: megakadályozta, hogy az új igazgató belépjen az iskola épületébe. A polgárok 10–15 fős csoportja nap mint nap őrt állt az iskola kapujában. Volt egy egyezményes jelünk, miszerint ha a hangosbemondóban felhangzik a Kossuth-nóta, amelyiknek egyik sora ugye úgy hangzik: ... mindnyájunknak el kell menni..., akkor kapát-kaszát eldobva sietni kell az iskolához, mert baj van. Egy alkalommal valóban szükség is volt erre a riasztásra, és pár perc alatt több mint százan gyűltek össze az iskola előtt.” Ezért a tettéért a község 1998-ban megkapta a magyar parlamenti képviselők által alapított Helytállásért Díjat; természetesen a szomszédos Bátorkeszivel közösen, ahol hasonló módon védték iskolájukat és igazgatójukat, az ugyancsak leváltott Novák Ferencet a helybéliek. Az elismerések sora 1999-ben a magyarságért folytatott tevékenységért odaítélt Julianus-díjjal, majd 2005-ben a Magyar Egységért Díjjal folytatódott.
Búcs község a választások és népszavazások során is általában az újságok hasábjára került: míg az előbbiek esetében részvételi rekordjaival, az utóbbiak esetében negatív részvételi arányával tűnik ki. „A búcsiak valószínűleg tisztában vannak vele, mikor kell elmenni voksolni, és mikor rángatnák őket feleslegesen az urnákhoz” – kommentálta a jelenséget Szigeti János. Azt is elmondta: a magyarországi Neszmély községgel közösen egy „Európa-falu” tervezet megvalósításán dolgoznak, minden lehetséges pályázati forrást kihasználnak. Tavasszal kezdik építeni a községi bérlakásokat, és idősek szociális otthonának létrehozását is tervezik. Tavaly rekordidő alatt, mindössze 8,5 hónapon belül épült fel a község katolikus temploma, amire ugyancsak büszkék a helybéliek. A polgármester szerint a közösség összetartását bizonyítja, hogy a templomépítést kérvényező petíciót a református hívek közül is sokan aláírták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.