Olyan állatfajokkal bővülhet a szlovákiai fauna, amelyek többsége trópusi és mediterrán térségekben él.
Emberre veszélyes egzotikus állatok lephetik el Szlovákiát
Egyre gyakrabban találkozhatunk a természetben nem őshonos, úgynevezett invazív fajokkal, de egzotikus állatok, mint például hatalmas méretű kígyók, kenguruk, teknősök és pumák is lófráltak már az erdőségekben és az utakon.
Bár egyes jószágok tulajdonosaik felelőtlensége miatt kerültek ki a szabadba, ám olyanok is vannak, amelyek külföldről akaratlanul történő behurcolás útján jelentek meg az ország különböző pontjain. Elég csak felhozni példaként az ázsiai tigrisszúnyogot, amely trópusi fertőzések hordozója, és ami nemrégiben tartós populációt alakított ki a nyugati járásokban.
A horgászok életét megkeserítő törpeharcsa szintén kiváló bizonyítéka annak, hogy mennyire veszélyesek az invazív fajok: amelyik vízben elszaporodott, kiszorította az őshonos halakat, és dominánssá vált.
Peter Mikulíček, a Comenius Egyetem zoológiai tanszékének munkatársa szerint Szlovákiában már pirahnák is megjelentek, köszönhetően azoknak az akvaristáknak, akik szabadon engedték őket.
Egy Pozsony melletti tóban nemrégiben elpusztult anakondát találtak, de egzotikus pókokra és mérges rovarokra is bukkantak már, amelyek egyaránt veszélyesek lehetnek az emberekre. Jó hír azonban, hogy a felsorolt állatok nem képesek áttelelni – a hidegben elpusztulnak, ám ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a jövőben ne tudnának alkalmazkodni a nálunk egyre enyhülő időjárási körülményekhez.
(markíza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.