„Hiszem azt, hogy a versennyel segíteni tudjuk a párlatkészítés fejlődését a mátyusföldi és csallóközi régióban” – mondta Fitos András pálinkamester (Képarchívum)
Első alkalommal rendeznek párlatversenyt Nádszegen
Április 12-ig lehet nevezni az első Esszencia Spirit Felvidéki Párlatversenyre. A szervezők szerint attól lesz egyedülálló, hogy az eredményhirdetésen az érdeklődők meg is kóstolhatják a benevezett párlatokat, illetve hogy a helyi és a magyarországi versenyek szabályait ötvözik a hagyományteremtő szándékkal elindított versenyen.
Fitos András két társával, Császár Dáviddal és Kacz Péterrel működtet pálinkafőzdét Nádszegen. Azután, hogy néhány évvel ezelőtt elkezdtek pálinkafőzéssel foglalkozni, több szlovákiai és magyarországi minősítő versenybe is bekapcsolódtak, mert szerettek volna visszajelzést kapni arról, hogy jó úton járnak-e a párlatkészítésben. Fitos András kifejtette, Magyarországon találtak olyan versenyeket, amelyek színvonalban megfeleltek az elvárásaiknak.
„A versenyek arra is szolgálhatnak, hogy az italfogyasztás kultúráját javítsák, de hatással vannak a párlatok minőségére is, hiszen a versenyzők szakmai visszajelzést kapnak a munkájukról. Szlovákiában gyakoribb, hogy nem csak szakemberekből áll a bírálóbizottság, így nem feltétlenül objektív a verseny eredménye. Magyarországon, például Debrecenben, Gyulán vagy Perkátán nagyon magas színvonalra emelték a pálinkaversenyek szervezését, az ott tapasztaltakból sokat lehet tanulni”
– hangsúlyozta. Fitos András pálinkamester szakdolgozatában Szlovákia párlatversenyeit vizsgálta meg, amelynek egyik kimenetele az volt, hogy az itteni versenyek legjobb elemeit a magyarországi tapasztalatokkal ötvözve társaival létrehozták az első Esszencia Spirit Felvidéki Párlatversenyt. Kiemelten odafigyeltek arra, hogy részletes versenyszabályzatot állítsanak fel, a nevezők láthassák, milyen pontozási rendszer alapján bírálják a párlatokat, a verseny után a nevezők megkapják a bírálólapokat, amelyek nemcsak a pontokat tartalmazzák, hanem a szakmai zsűri megjegyzéseit is, így igazán azokból tudhatja meg a párlat készítője, hogy mi volt jó az adott tételben és mi az, amin javíthatna.
„Ha a bírálólap nem kerül el a nevezőhöz, nem tud tanulni a hibáiból, így fejlődni sem tud. A mi versenyünk azért is rendhagyó lesz, mert az április 14-15-én lezajló bírálat után május 5-én, az eredményhirdetésen kóstolást szervezünk, ahol az összes benevezett pálinkát megkóstolhatják a résztvevők. Az említett magyarországi versenyeken ezzel szemben csak a győztes párlatokat lehet megkóstolni. Mi azért ragaszkodunk ehhez a megoldáshoz, hogy a versenyzők össze tudják hasonlítani a saját párlataikat a győztesekkel, mert csak így tudhatják meg, hogy mitől lett az egyik győztes, a másik nem”
– magyarázta. Mindkét országból komoly és elismert szakembereket hívtak meg a nádszegi versenyre, a pontozás pedig a szlovákiai ötven pontos rendszer szerint zajlik majd, ami Magyarországon nem ismert, de a szervezők szerint nagyon jó pontozási rendszer.
Fitos András kifejtette, van még egy tényező, ami másképpen alakíthatja a szlovákiai versenyek eredményeit a magyarországiakhoz képest. Ez pedig nem más, mint az otthoni pálinkafőzésre vonatkozó törvény, amely Magyarországon sokkal lazább, Szlovákiában viszont szigorúbb.
„Tavaly ilyenkor csupán 50 bejelentett magánfőző volt az országban, így az itteni versenyeken induló párlatok 80-90 százaléka bérfőzdében készül. Ennek az a hátulütője, hogy a legtöbb bérfőzdében legalább 100-150 liter cefrét tudnak csak kifőzni, tehát akinek ennél kisebb mennyiségű cefréje lenne a saját kertjében termett gyümölcsből, az kénytelen hozzá vásárolni más gyümölcsöt, így a végtermék minősége is más lesz. A nem tökéletes minőségű cefréből nem lehet tökéletes minőségű párlatot készíteni”
– tette hozzá.
Az Esszencia Spirit Felvidéki Párlatversenyt nemzetközi versenyként hirdették meg, de feltételezhetően a legtöbb versenyző a csallóközi és a mátyusföldi régióból érkezik, hiszen eddig ezen a vidéken nem szerveztek pálinkaversenyt. Minden szükséges tudnivaló megtalálható a verseny honlapján, illetve a +421 948 982 449-es telefonszámon is lehet érdeklődni, tájékoztatást vagy segítséget kérni a nevezéssel kapcsolatban. A május 5-re a nádszegi Bencze Házba tervezett díjátadóra nemcsak a nevezőket, hanem a pálinkabarátokat és -fogyasztókat is szeretettel várják a verseny szervezői.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.