Élnek a farsangi hagyományok?

A farsang a bálok és mulatozás időszaka volt a városokban és falvakban egyaránt. Több településen még élnek azok a helyi hagyományok, amelyek ezt az időszakot jellemezték. Másutt egy időre feledésbe merültek, de a lelkes hagyományőrzőknek köszönhetően ismét a köztudatba kerültek.

A farsang a bálok és mulatozás időszaka volt a városokban és falvakban egyaránt. Több településen még élnek azok a helyi hagyományok, amelyek ezt az időszakot jellemezték. Másutt egy időre feledésbe merültek, de a lelkes hagyományőrzőknek köszönhetően ismét a köztudatba kerültek. Milyen farsangi szokások élnek még ma is a párkányi régió falvaiban?

Dikácz Zsuzsanna, Ipolyszalka

Az ötvenes években Ipolyszalkán háromnapos bálokat tartottak. A vidám mulatozást farsang farkára időzítették. Vasárnaptól keddig tartott a dínom-dánom. A hagyomány szerint vasárnap a fiatal legények és lányok, kedden a házasok mentek a bálba. A házaspároknak egyébként ez volt az egyetlen lehetőségük a mulatozásra, év közben nem volt ildomos részt venniük a bálokon. A bálok délután kezdődtek és éjfélig tartottak. Vasárnap a délutáni litánia után kezdtek gyülekezni a fiatalok – többségük népviseletben. Kedden éjfélkor a bíró vetett véget a mulatozásnak, amikor bejelentette, hogy vége a farsangnak, kezdődik a böjt. Ma már csak egynapos bálokat szervezünk a községben. A régi farsangi szokások elfelejtődtek. Viszont a jellegzetes finomságokat, a pampuskát és a csörögefánkot ma is készítik a háziasszonyok.

Bartal Mónika, Bart

A hétvégén Barton gyűlnek össze a régió kurtaszoknyás falvai. Idén mi rendezzük a hagyományos népviseletes bált, amelyen idén nemcsak a hagyományőrzők, hanem négy európai ország képviselői is részt vesznek. A népviseletes bál alkalmával lehetőségünk lesz bemutatni nemcsak a barti, hanem a régióbeli falvak hagyományait is. Vendégeinknek szeretnénk megtanítani a csárdás alapjait. A bál részeként a bényi Kocka házaspár által összeállított kurtaszoknyás lakodalmast is bemutatjuk. Sajnos Barton kevés farsanggal kapcsolatos szokás maradt fenn. Igyekszünk, hogy a meglevő hagyomány és jellegzetes népviselet megmaradjon.

Kosznovszki Henrietta, Helemba

Helembán több évszázados múltra tekint vissza a téltemetés és a vidám maskarás felvonulás hagyománya. Már az 1800-as években tartottak községünkben vidám farsangi felvonulásokat. A hagyomány csupán a két világháború között szakadt meg. Régebben mindig húshagyó kedden tartották a helembai farsangbúcsúztatót, de a mai élettempóhoz igazodva az utóbbi években szombaton tartjuk. A rendezvény a kilencvenes évektől nemzetközi jelleget öltött. A szomszédos Ipolydamásddal közösen rendezzük. Ők az időjárástól függően csónakkal vagy szobi kitérővel jönnek át hozzánk. Volt példa arra is, hogy a befagyott folyó jegén jöttek át. A háziasszonyok ilyenkor jellegzetesen fánkkal és kocsonyával készülnek a vendégek fogadására. (guzsu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?