Jedlik Ányos István bencés szerzetes, fizikus és feltaláló érsekújvári járásbeli szülőfalujában tartotta tisztújító közgyűlését a magyarországi Jedlik Ányos Lovagrend Egyesülete. Jedlik 225 éve, 1800. január 11-én született a Vág menti Szímőn, a lovagrendnek szímői tagjai is vannak.
A szikvíz feltalálójának szülőfalujában jártunk: jubileum és tisztújítás a Jedlik Ányos Lovagrend Egyesületben
A szénsavas szódavíz feltalálása Jedlik Ányos nevéhez fűződik, a bencés szerzetes először 1826-ban készítette és ő hozta létre az első szikvízgyártó üzemet 1841-ben Pest-Budán. Nevéhez köthető a hosszúlépés, a kisfröccs, a nagyfröccs, és a szomjat enyhítő szódavíz.
A lovagrend tagjait Várszegi Asztrik pannonhalmi emeritus főapát levélben üdvözölte, a baráti meghívást egészségügyi okok miatt nem tudta elfogadni. Bób János, Szímő polgármestere, a lovagrend tagja azonban meghívta a májusra tervezett Jedlik Emléknapra.
Barátsággal köszöntöm az ünneplőket. Isten áldása kísérjen Benneteket az új esztendőben!
- állt Várszegi Asztrik főapát üdvözletében. A mohácsi Kellényi Zoltán, a Jedlik Ányos Lovagrend Egyesületének nagymestere a Szímőn rendezett tisztújító közgyűlés kapcsán arról tájékoztatott, hogy megtalálta méltó utódját erre a posztra az ifjú esztergomi szikvízkészítő, Rajos Dóra személyében. Rajos Dórától, a lovagrend nagymesterétől megtudtuk, esztergomi szikvízkészítő cégüket még a nagypapája alapította, jelenleg édesapja vezeti, és várhatóan ő folytatja a családi hagyományt.
Megterveztük a következő év programját. Szeretnénk felkeresni Magyarország különböző pontjain a szikvizes mestereket, meghívni őket a rendezvényeinkre, és amennyiben kölcsönös a szimpátia, meghívni őket a tagjaink körébe
– tájékoztatott Rajos Dóra. Kellényi Zoltán elmondta, annak idején Varga Lajos szikvízkészítő mester kereste fel őket. Idén jubileumot ünnepelnek, mivel húsz évvel ezelőtt ütötték lovaggá az első nyolc szikvízkészítőt.
A szombati tisztújítást követően vasárnap Siekel István szímői plébános tartott ünnepi szentmisét, amelyen részt vettek a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrend Egyesületének tagjai. A 2004. december 1-jén Szolnokon alakult lovagrend Varga Lajos szódásmester vezetésével kezdte meg működését, nonprofit szervezetként. Máig fő célkitűzése népszerűsíteni a minőségi szikvizet, színesítik a magyar gasztronómiát, befolyásolják a fogyasztói szokásokat.
A lovagrend tagjai számára rendkívül fontos a környezetvédelem, a többször felhasználható palackok kínálata, a kulturális örökség megóvása, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel és a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás.
Miután elkészítették a 236 literes barátság kelyhet, egyre több hazai és külföldi rendezvényen vettek részt, hogy hűs fröccsöt, limonádét keverjenek benne a vendégeknek.
Szoros kapcsolatot ápolnak a Pannonhalmi Főapátsággal, amely Jedlik Ányos, Szent Benedek rendi szerzetes hagyatékának őrzője és szívügyüknek tartják Jedlik tudományos munkájának, örökségének óvását és népszerűsítését. Jedliknek köszönhető a szódagyártás iparszerű megoldása, ami a lovagrend tagjainak fő megélhetési forrását jelenti. Bób János közösen emlékezett a találkozó résztvevőivel az első lovagavatásra, amelyet a Pannonhalmi Főapátság templomában 2005. január 11-én tartottak, Jedlik Ányos születésnapján. Az avatási ceremóniát Várszegi Asztrik főapát celebrálta. A lovagrendben ma már nem csak szikvízkészítők vannak. Szímőről Morvai István, a község korábbi polgármestere és Bób János jelenlegi polgármester is tagok, továbbá Jedlik Ányos rokona, a közelmúltban elhunyt Brutovszky Anikó is a lovagrend tagja volt, és a férje Brutovszky Mihály is. A lovagrend régi, felújított szikvizes gépeiből állandó kiállítást és egy kisüzemet nyitottak Szímőn, ahol évente Jedlik Emléknapot és Szímői Fröccsfesztivált rendeznek. Jedlik születési évének megfelelő mennyiségű fröccsöt kevernek be, tavaly 224 literes rekord született. A fröccs eladásából befolyt összeget mindig jótékony célra fordítják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.