Itt az idő, hogy új olvasatot kapjanak a nagy régiek, mutat rá a Nyitrai Galéria

kép

Kamaratárlatot szentelt Orest Dubay grafikai munkásságának a Nyitrai Galéria, mely új szemszögből közelíteni meg a múlt század legsikeresebb és legnépszerűbb szlovák grafikusának a munkásságát. Elsőre talán meglepő választásnak tűnhet, hogy a gondolat jegyében Orest Dubay grafikáit az amerikai író, Harper Lee regényével állítja párhuzamba. Kiállításajánló.

A Nezabíjajte vtáčika O. D. kamarakiállítás címét Harper Lee legnépszerűbb regénye nyomán kapta, melyet Ne öljétek meg a feketerigót címmel ismerhetnek a magyar olvasók. A kiállítást népszerűsítő poszter szintén egy madarat ábrázol, mely – Orest Dubay stílusára jellemzően – egyszerű, stilizált vonalakból áll össze. Vajon milyen párhuzamok vannak jelen az amerikai irodalom kultikus regénye és a szlovák grafikus munkássága között? 

kép

A kurátor, Ľudmila Kasaj Poláčková szerint a regény, amely, amellett, hogy az amerikai társadalmat mérgező rasszizmusra mutatott rá, mindenekelőtt a felnőtté válásról, az egyén saját világnézet ének kialakításáról, az erkölcsről és a bátorságról szól. Pont ezeket a motívumok, az erkölcs, a bátorság és az emberség kérdései tűnnek fel Orest Dubay műveiben is.

A fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Nyitrai Galéria azt a célt tűzte ki magunk elé, hogy rámutasson arra, hogy Orest Dubay munkássága valóban időtálló. A kiállítás elsősorban az emberség és a tolerancia fontosságát hangsúlyozza. Az 1919-ben született képzőművész grafikáiban gyakran köszönnek vissza a háború borzalmai, melyeket Orest Dubay saját bőrén tapasztalt meg. A háborút megélt ember érzelmei linómetszetein és grafikáin is végigvonulnak. Miközben atombunkerbe bújt őzekkel is találkozunk képein, a címben szereplő kismadár a szabadságot jelképezi. A sajátos geometrikus kompozíciókban feltűnő kismadár motívuma gyakran bukkan fel az alkotó műveiben, és a természet életének ritmusát is szimbolizálja.

A múlt rendszerben úgy érezhettük, hogy Dubay mindenütt jelen van: a kurátor arra figyelmeztet, hogy alkotásait még mindig a múltban elért népszerűségén keresztül vagyunk hajlamosak látni. Ma már új lehetőségekeink és eszközeink vannak egy-egy alkotó munkásságának újraértékeléséhez. Ezen a kiállításon többek között egy felkavaró motívumokkal teli interaktív vetítés hozza közelebb munkásságának egy részét, melyet egy programozó stúdió készített az alkotó grafikáiból. 

(Fotó
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?