BARTALOS ÉVAGalánta. Szívritmuszavara miatt 23 éves koráig nem sportolhatott, ma mégis jógaoktatóként járja a világot. Miklós Éva zene szakon diplomázott a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen.
Elhitetjük magunkkal, mi mindenre nem vagyunk képesek
BARTALOS ÉVA
Galánta. Szívritmuszavara miatt 23 éves koráig nem sportolhatott, ma mégis jógaoktatóként járja a világot. Miklós Éva zene szakon diplomázott a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen. A jógával véletlenül ismerkedett meg.
„Egy thaiföldi kiránduláson jógáztam először, de akkor unalmasnak találtam. Egy barátom unszolására mentem el másodszor, és akkor magával ragadott” – mesélte Éva. A jógának nagyon sok ága van. Éva Ashtanga jógát tanul és oktat. Ez a legrégebbi mozgássorozat, mely nemcsak a gyakorlatok teljesítésére, hanem a légzésre és a belső izmokra is hangsúlyt fektet. Ezáltal ellenőrizhető az elme és beindul a méregtelenítés. „Először a fővárosba jártam gyakorolni. Mivel akkor még zenét tanítottam, csak esténként volt rá lehetőségem. Később minden szabadidőmet és pénzemet a fejlődésembe fektettem” – mondja Éva.
Négy év alatt bejárta a világot. Jógatanfolyamokon és workshopokon vett részt Budapesten, Londonban, Brazíliában, Bécsben, Berlinben, Thaiföldön és Indiában.
Madonna mesterével gyakorolt
Olyan elismert mesterektől tanulhatott, mint Danny Paradise, akivel Madonna és Sting is gyakorol, David Swenson és Jaroslav Pávek. A jógával való megismerkedés életmódváltáshoz vezetett. „Amióta jógázom, jobban figyelek arra, mit eszem. Az egészséges táplálkozás híve vagyok, sokkal rugalmasabbak az izmaim és lelkileg is kiegyensúlyozottabb vagyok. Fontos, hogy olyan tápanyagokat fogyasszunk, amelyekre valóban szükségünk van. A testünk a templomunk, nem mindegy, milyen belül. Az oktatást baráti körben kezdtem. Miután megtudták, hogy a jógának hódolok, megkérdezték, gyakorolhatnának-e velem. Természetesen igent mondtam. Majd Galántán, egy edzőteremben tartottam órákat” – mesélte Éva.
Gyermekekkel és idősekkel is foglalkozik
Nagy az érdeklődés a jóga iránt. Ezt igazolja az is, hogy a hét öt napján, naponta négyszer tart edzéseket. „A jóga minden korosztálynak szól. Nemrég kezdtem gyerekekkel foglalkozni, a legfiatalabb tanítványom 8, a legidősebb 65 éves. Már a gyerekekben nagyon sok a gátlás. Elhitetik magukkal, hogy bizonyos gyakorlatot nem képesek megcsinálni, ezért meg sem próbálják. Ugyanez figyelhető meg a felnőtteknél is. Van, hogy egy póz bonyolultnak tűnik, de ez nem jelenti azt, hogy valaki képtelen lenne megcsinálni. A másik nagy probléma a rossz testtartás. Ebből ered a későbbi hátfájás. Az óráimon ezen is igyekszünk javítani. Semmit nem erőltetek, nem az a cél, hogy valami fájjon, csak az, hogy az izom kicsit húzódjon, megnyúljon. Nagyon kell figyelni, mert könnyen megsérülhetünk. Az izom- és ízületi sérülések nehezen gyógyulnak. A lényeg, hogy az ember megpróbáljon kicsit kikapcsolni, megfeledkezni a világról, önmagára összpontosítani” – mesélte Éva.
Van, amit nehéz helyrehozni
Sajnos gyakran előfordul az is, hogy valaki nem a megfelelő oktatótól tanul. A rosszul elvégzett gyakorlatok sokat árthatnak az ízületeknek és az izomzatnak. Főként a térd és a gerinc sínyli meg a rossz gyakorlást. Ilyenkor helyre kell hozni, amit más elrontott. A sérülések elkerülése végett figyelni kell arra, hogy a gyakorlatokat jól végezzük el. Egy edzés másfél órán át tart, és különféle pozíciókat tartalmaz. Mindegyik gyakorlatnak van könnyített és nehezebb változata, mindenki azt választhatja, ami neki megfelel. Az edzés alaposan megmozgatja az izmokat, a végén látszik a jóleső kimerültség az arcokon. A jógaóra relaxációval zárul, így teljes a gyakorlat. „Jó látni, ahogy az emberek fejlődnek. Aki az elején még lehajolni sem tudott, néhány alkalom után könnyedén végrehajtja a nehezebb gyakorlatokat is. Mindig is segíteni akartam másoknak. Ez az, ami motivál” – zárta a beszélgetést Éva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.