Elbocsátások a komáromi Selye János Gimnáziumban

Komárom |

<p>Nehéz anyagi helyzetbe került a Selye János Gimnázium, miután az idei évre a vártnál közel 51 300 euróval kevesebb pénzt kapott bérköltségekre. Emiatt több pedagógust el kell bocsátani az iskolából.</p>

„A problémát több tényező idézte elő – mondta Andruskó Imre igazgató. – 2009 októberében 18 kolléga tette le a 2. kvalifikációs, és 7 kolléga az 1. kvalifikációs vizsgát, ami béremelkedést jelentett számukra. Ez természetesen jó dolog, a minisztérium viszont nem emelte a szükséges 26 400 euróval az iskola költségvetését, hiába kértük többször is. Igaz, tavaly decemberben fenntartónk, a Nyitra megyei önkormányzat pótolta a hiányt, de az idei költségvetésünk kiszámításánál a megye újra az alacsonyabb összegből indult ki.” A másik összetevő – ami azonban nemcsak a komáromi gimnáziumot érinti –, hogy az új oktatási törvény két idegen nyelv oktatását tette kötelezővé a középiskolákban, ezáltal pedig megnövekedett az osztott órák száma is. Ott ugyanis, ahol minőségi oktatást szeretnének nyújtani, nem ülhet 25-30 diák egy német-, vagy angolórán. Andruskó szerint a fejkvóta megállapításánál a tárca ezt nem veszi tudomásul; az idei évre ráadásul a minisztérium még közzé se tette a normatíva összegét.

Tény az is, hogy az idei tanévben a tavalyi 630-ról 540-re csökkent a gimnázium diákjainak száma. Az igazgató szerint erre már tavaly júliusban reagáltak, 5 tanerőtől váltak meg, közülük ketten nyugdíjba mentek, egynek pedig lejárt a szerződése. „A mostani drasztikus költségvetés-csökkentés azonban teljesen váratlanul ért, csak január 10-én kaptunk erről értesítést. Az 51 300 euró hiány 5-6 tanár bérét és a járulékok összegét jelenti – mondta. – Bár a fenntartótól ígéretet kaptam arra, hogy a normatíva ismeretében várhatóan növekszik majd az iskolánknak folyósított összeg, nekem viszont, ha be akarom tartani a költségvetési fegyelmet, lépnem kellett. Február elsejével több kolléga megkapja felmondását, a munkatörvénykönyv alapján három, illetve kéthónapos felmondási idővel.” Andruskó Imre rámutatott arra is, hogy náluk eddig a tanárok 100 százalékos, azaz teljes munkaviszonyban voltak, ugyanakkor több olyan iskoláról tud, ahol már csak 80 százalékos munkaviszonyban dolgoznak.

„Az elkövetkező években egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a középiskolák, hiszen tovább csökken az alapiskolák végzőseinek száma, a demográfiai hullámvölgy most ér el igazán bennünket. Különösen igaz ez a gimnáziumokra, ugyanis azt vesszük észre, hogy ismét a szakközépiskolák felé tolódik el a súlypont – mondta az igazgató. – Ha a volt nyugat-szlovákiai régió déli járásait tekintem, a gimnáziumok többségében az egy évvel ezelőttihez képest 10, de esetenként több mint 20 százalékkal csökkent idén a diáklétszám. Ezek tények, nem dughatjuk homokba a fejünket.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?