A múzeum etnográfiai termében berendezett kiállításhoz gyönyörű, színes hátteret nyújtanak az állandó kiállítás tárgyai
Ékszerekbe foglalt érzelmek – Petra Toth kiállítása Galántán (GALÉRIA)

Szlovákia 25 régiójának népművészete ihlette Petra Toth ékszerkészítőt, akinek 159 darabból összeállított kiállítása március 1-ig látható a Galántai Honismereti Múzeumban. A megnyitón a művész megosztotta az adatgyűjtés során megélt érzéseit, tapasztalatait.
A Galántai Honismereti Múzeum etnográfiai termében március 1-ig látogatható Szlovákia legismertebb ékszerkészítőjének, Petra Tothnak a kiállítása, amely az induló országos vándorkiállítás első megállója.
A február 1-jén megnyílt kiállítás hivatalos megnyitóján jelen volt maga a művész is, aki a jelenlévőkkel megosztotta, első munkáihoz az Érsekújvári járásban fekvő Béla népművészete adta az ihletet, ahol sok időt tölt a családi szőlősben, noha szőlőkészítéssel nem foglalkozik. A borkészítést mint népi mesterséget szívesen tanulmányozta korábban, de figyelme egyre inkább a népviseletek felé fordult és az ékszerein igyekezett megjeleníteni a viseleteken látott motívumokat, részleteket.
A januári szőlőmetszéshez hasonlította a munkamódszerét, vagyis ahogy a tőkét nagyon határozottan meg kell metszeni ahhoz, hogy a végeredmény finom, gazdag és minőségi bor legyen, úgy Petra Toth is nagyon határozottan és gyorsan választja ki azokat a mintákat, motívumokat, amelyeket munkája során feldolgoz.
„A szív például a szerelem, a boldogság szimbóluma, ahogy meglátom valahol, máris érzem, hogy ez az az érzés, amit fel akarok dolgozni, meg akarok jeleníteni az ékszereken. A Duna-menti régióban, Martoson nagyon szép tájház van, ahol gyönyörű, inspiráló tányérokat, kerámiákat láttam, amelyek mintáival egész biztosan szeretnék még foglalkozni. A másik olyan régió, amelyhez egy következő projektben visszatérek, az Nógrád, pontosabban Polichno település, Božena Slančíková-Timrava szülőhelye. Az Ékszerút Szlovákiában (Vyšperkovaná cesta Slovenskom) projekt során végig kellett járni az ország régióit, hogy bizonyos dolgokat a saját bőrömön tapasztaljak, hogy ráérezzek, mi a fontos, mi az, amivel foglalkoznom kell. A célom, hogy az adott régiónak vissza is adjak valamit abból, amit ott kaptam”
– fogalmazott az ékszerész, aki számára mind a 25 régió egyformán kedves, nem tudott kiemelni egyet sem közülük.
Petra Toth és csapata négy hónap alatt közel 13 ezer km-t tett meg Szlovákia-szerte, hogy felkutassa a népi motívumokat és azokból ékszereket készítsen. 2007 óta foglalkozik a népi szimbolika ihlette ékszerekkel. Olyan, a hétköznapokban is hordható darabokat készít, amelyek a szlovákiai kulturális örökséget is megjelenítik.
Az ékszerek eladásából befolyt pénzzel több helyi projektet támogatott azokon a településeken, amelyeket adatgyűjtés céljából látogatott meg korábban. Az általa képviselt irányzat népszerűsítése szavai szerint egyszerre nehéz és könnyű, hiszen a modern világba nem könnyű a népi motívumokat visszahozni, de úgy véli, az a lelkesedés, elköteleződés és energia, ami megvan benne, vonzza a hasonlóan gondolkodó és érző embereket, így mindig megtalálja azokat, akik a csapatát erősíthetik.

A kiállítás hivatalos megnyitóján a pozsonyi származású Petra Tothtal kapcsolatban elhangzott, hogy egy igazi 21. századi nő, akinek rengeteg szerepben helyt kell állnia, a gyereknevelés és a család mellett saját márkát épített fel, amiért hatalmas elismerés jár.
Az, hogy a vándorkiállítás első állomása éppen a Galántai Honismereti Múzeumban van, Pukkai Juditnak, az intézmény lektorának köszönhető, aki úgy fogalmazott, azért valósulhatott meg a rendezvény, mert nagyon akarta. Megköszönte a segítséget a kollégáinak is, akik támogatták a megvalósításban és örömét fejezte ki, hogy az országjáró projekt részesei lehetnek.
A kiállítást a múzeum másik termében látható A pipák története című tárlattal együtt a közelgő Bálint-nap alkalmából ajánlotta az érdeklődők figyelmébe Pukkai Judit. A múzeum évek óta nagy sikerrel szervezi meg a Randevú a múzeumban rendezvényt, melynek keretében párok számára kínálnak közös programokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.