Egyedülálló adatbázist készített a Fórum Intézet

1880-tól összesítik a népszámlálási adatokat, figyelemmel követhető a nemzetiségi megoszlás alakulása.SomorjaTegnap mutatták be a Fórum Kisebbségkutató Intézet új adatbázisát: a település-adatbázis az országban egyedülálló adattárként közli a népszámlálások eredményeit 1880-tól napjainkig.Konkoly Lá

1880-tól összesítik a népszámlálási adatokat, figyelemmel követhető a nemzetiségi megoszlás alakulása.

Somorja

Tegnap mutatták be a Fórum Kisebbségkutató Intézet új adatbázisát: a település-adatbázis az országban egyedülálló adattárként közli a népszámlálások eredményeit 1880-tól napjainkig.

Konkoly László, az intézet Digitalizáció és Internetes Adatbázisközpontjának elnöke lapunknak elmondta, évek óta dolgoztak az adatbázis kialakításán, amelyben néhány népszámlálás kivételével az összes adat digitalizálva elérhető. „Két népszámlálás eredményeit mi digitalizáltuk. Hiányzik a szocializmus, az 1950-től 1980-ig tartó időszak. A ’80-as és a ’70-es népszámlálás adatainak feldolgozása már folyamatban van” – nyilatkozta Konkoly. Az adatbank elsősorban a nemzetiségi és vallási megoszlást vizsgálta. Az adatbázisnak köszönhetően a 19. századtól figyelemmel követhető a települések népességének alakulása, illetve az, hogy az egyes korokban melyik közigazgatási egységhez – járáshoz, megyéhez – tartoztak. Konkoly kiemelte, hogy a település-adatbázis egyik nagy értéke a referens településtábla. „Sikerült összeállítani egy olyan referens településtáblát, amely tartalmazza az önálló közigazgatási egységként valaha létezett összes települést 1880-tól napjainkig” – folytatta Konkoly. Az adatbázis 4003 települést tartalmaz, grafikonokon szemlélteti, miként alakult a megyék, járások, városok és községek lakosságának száma, azok nemzetiségi, illetve vallási megoszlása és a közigazgatási változások. A tábla kapcsolatban van a többi adatbázissal. „Az adatbázis az egész országot magába foglalja. Szlovákiában nincs példa ilyen összesítésre” – közölte Lackó Sándor, az intézet sajtóreferense. Konkoly hozzátette, dolgoznak az adattár szlovák verzióján.

Az összesített népszámlálási adatokat tartalmazó táblázat elérhető a telepulesek.adatbank.sk honlapon. Az adatbank holnapján megtalálható a szlovákiai települések magyar–szlovák nevének listája, ezt keresik fel a legtöbben. Az alkotók bíznak benne, hogy a hiánypótló, egyedülálló adattár is népszerű lesz a látogatók körében. Az adattár tartalma ingyen elérhető, de szeretnék az adatbankot tovább fejleszteni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?