Az ország nagy- és kisvárosaiban már rég nem az a téma, hogy vajon művészetnek tekinthető-e a graffiti. Az illetékesek a falfirkák eltüntetésével és a firkászok fülöncsípésével vannak elfoglalva.
Nem minden falfirkász hagy maga után civilek számára is élvezhető alkotást.
Edzőkkel a graffiti ellen?
Nem minden falfirkász hagy maga után civilek számára is élvezhető alkotást. Mostanában kevesen pepecselnek igényes, bonyolultabb rajzokkal, legtöbben megelégszenek névjegyük felfirkantásával, és már mennek is tovább. Drága a festék, kevés az idő, és rohanó világunkban a mennyiség fontosabb, mint a minőség. A háztulajdonosok és a bérlők úgy tekintenek ezekre a szaknyelven „tag”-nek nevezett gyors nyomokra, mint a kutyák vizeletjeleire: az illető területet foglal, a többiek tudtára akarja adni, hogy itt járt. Az önkormányzatoknak általában nincs pénzük a firkák szakszerű eltüntetésére, a rendőrség illetékesei legtöbbször emberhiányra hivatkozva vonogatják vállukat, mondván, nem tudnak minden sarokra járőrt állítani. A környezetvédők pedig azért morognak, mert szerintük valamennyi érdekelt felelőtlenül kezeli ezt az újkori adrenalinsportot.
A graffiti a rendszerváltás után gyűrűzött be hozzánk, de mára nálunk sem jobb a helyzet, mint a nyugati országokban. A legszimpatikusabb és legsikeresebb megelőzési kísérlettel Prágában találkoztam, ahol néhány éve egy lelkes, fiatal polgármester vette kezébe a graffiti-ügyet.
A cseh főváros leginkább összefirkált kerületében úgynevezett graffiti-rendőröket vetettek be, akik nem az említett sarkon posztolást művelik, hanem mobilszámaikat osztogatják a lakóknak. A kerületet harminckét zónára osztották, és ha a lakók festékszóróval tevékenykedő fiatalokat vesznek észre az utcán, azonnal hívhatják az illetékes rendőrt. Ilyenkor ugyanis csak tettenérés esetén bizonyítható a közvagyon rongálásának ténye, az sem elég, ha festéket talál valakinél a rendőr. Az akció kezdetén a kerület hozzávetőlegesen tízezer objektumának egyharmadán, azaz háromszázötven házon találtak falfirkákat, többnyire a legszembetűnőbb helyeken, közel 3000 négyzetméteren. Két év elteltével már csak harmincnyolc összefirkált házfal csúfította a környezetet, jelenleg pedig alig fordul elő ilyesmi. A firkászokat nem csak az állandó veszélyhelyzet kedvetlenítette el, hanem az a speciális anti-graffiti festék is, amelyet az önkormányzat ingyen bocsátott a lakóközösségek rendelkezésére, és amelyről könnyedén eltávolítható a falfirka. Ez jelentős motivációcsökkenéshez vezetett, a srácokat elkedvetlenítette, hogy alkotásaik nem maradnak fenn az utókor számára.
Ez a hozzáállás a hazai illetékeseknek is tetszik. A kassai kerületi műemlékvédelmi hivatal igazgatóhelyettese például kötelezővé tenné az említett anti-graffiti bevonatok használatát Kassa központjában, amely egyébként az ország legnagyobb kiterjedésű összefüggő műemlék-belvárosa. Szinte valamennyi épület védett, a tag-ek pedig nem csupán csúnyák, de sokszor helyrehozhatatlanul rongálják a régi épületeket, nem beszélve a több száz éves kapukról és a stukkós, díszített falakról. Graffititaszító falfesték nálunk is kapható a boltban, elég borsos áron. Az önkormányzat tudtommal még nem foglalkozott a prágaihoz hasonló ingyenes festékosztás gondolatával. Jobban bíznak a törvény erejében.
A jelenleg hatályban lévő jogszabály értelmében egy-egy történelmi épület megrongálásáért akár 100 ezer koronás pénzbírság is kiróható lenne, ha a rendőrök tetten érnék az elkövetőket. Erre azonban nem sok példa akad, jelenleg a kihágásért kiróható 2000 koronás pénzbírság a leggyakoribb a városban. A rendőrök ugyanis nem futóversenyzők, általában lassabbak, mint a firkászok, alulmaradnak az éjszakai „gyalogos üldözés” során. Talán edzőket kellene alkalmaznia hatóságnak graffiti-rendőrök helyett...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.