Kassa. Országos viszonylatban jelenleg a városban a legsikeresebb a Diákvércsepp elnevezésű kampány, amelyet első véradók szerzése, illetve a véradás „jó szokássá” válásának elősegítésére indított a Szlovák Vöröskereszt.
Diákvércsepp – egy hónapon át
„Mind az 59 kassai oktatási intézményt megszólítottuk, és az eredmények nagyon jók. Tavaly az iskolák 86 százaléka kapcsolódott be valamilyen formában a Diákvércsepp-kampányba. Sok helyen ismeretterjesztő előadásokat, beszélgetéseket is tartottak, a véradás fontossága az osztályfőnöki órákon is téma volt, sőt akadtak olyan diákok, akik szüleiket, rokonaikat is rábeszélték a véradásra. Ma már sok iskolában maguk a tanárok szervezik meg a csoportos véradást, nekünk nem is kell kampányolnunk az ügy érdekében. Sőt, az iparművészeti középiskola diákjai azzal leptek meg minket, hogy plakátokat terveztek és szlogeneket találtak ki a Diákvércsepp-akció népszerűsítésére” – számolt be a sikerekről Lucia Cangárová, a Szlovák Vöröskereszt területi szervezetének elnöke.
A szervezők a felvilágosító kampány során azokra is gondolnak, akik koruknál fogva még nem adhatnak vért, viszont befolyásolhatják szüleiket és idősebb testvéreiket. Az alapiskolások számára speciális ismeretterjesztő tanórákat kínálnak, melyek során a gyerekek megismerkedhetnek az elsősegélynyújtás módjaival, és hallhatnak az embertársaiknak nyújtott segítség fontosságáról is. A Szlovák Vöröskereszt célja, hogy valamennyi iskolában legalább két önkéntese legyen a szervezetnek, akik nemcsak a diákokat, hanem a tanárokat is bevonhatnák a kampányba.
A kassai eredmények azért is figyelemre méltóak, mert sokáig itt működött az ország legnagyobb transzfúziós állomása. „Tavaly Pozsonyban összevontak három hasonló osztályt, így jelenleg a másodikok vagyunk Szlovákiában. A városban szükség is van vérre, mivel az országos szinten egyedülálló Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézete, a Kelet-szlovákiai Hematológiai Klinika, valamint a megye legnagyobb kórháza is Kassán működik, azaz részben a szomszédos Eperjes megye igényeit is mi elégítjük ki” – magyarázta Jitka Mačalová, a Sznf-lakótelepi egyetemi kórház transzfúziós állomásának vezetője.
Nem mellékes, hogy a Diákvércsepp-akciónak köszönhetően hetekre elegendő vérkészítményt állíthatnak elő a műtétekhez. Az ősz hagyományosan „vértelen” időszaknak számít a kassai transzfúziós állomásokon, mivel a legtöbben a karácsonyi ünnepek előtt mennek el vért adni. Egy komolyabb műtét során a páciens két liter vért kap, öszszesen négy véradótól. A kassai adatbázisban jelenleg 27 ezer véradó szerepel, közülük tavaly 3200-an adtak vért. „Ez kevésnek tűnhet, ám figyelembe kell venni néhány akadályozó tényezőt. Sokan megbetegedtek tavaly óta, mások csak kétévenként adnak vért, megint mások elfeledkeztek a dologról. Mindenképp sikerként könyvelhető el azonban, hogy az első véradók fele visszatér, és hogy ez a tendencia főleg a fiatalokra jellemző” – véli Lucia Cangárová, hozzátéve, hogy a véradáshoz semmilyen előzetes orvosi vizsgálat nem szükséges, a magukat egészségesnek érzők bátran betérhetnek a transzfúziós állomásokra, feltéve, ha az elmúlt fél év során nem estek át műtéten, nem tetováltatták, piercingeltették magukat, és nem abszolváltak akupunktúrás, vagy antibiotikumos kezelést.
November 10-ig tart az akció
A Diákvércsepp idén e hét hétfőjétől november 10-ig tart, vért adni naponta 6.30-tól 12.00-ig (keddenként 17.00-ig) lehet a kassai Sznf-lakótelepi kórházban, valamint a sacai magánkórházban. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.