Csodák és titkok a Meseládából

A Meseláda csoportot tíz évvel ezelőtt Makó Kovács Erika biológia és Borsos Beáta magyar szakos pedagógus alapította.

A Meseláda csoportot tíz évvel ezelőtt Makó Kovács Erika biológia és Borsos Beáta magyar szakos pedagógus alapította. Egy bábelőadás inspirálta őket.

Feled

A csoport a Szombathy Viktor Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában működik, a csoport tagjai az iskola felső tagozatos tanulói közül kerülnek ki és folyamatosan cserélődnek, mivel a ballagó diákokat az ötödikesek váltják fel. A létszám változó, idén tizenkét diák alkotta a csoportot, volt azonban olyan év is, mikor huszonegy tanulóval léptek színpadra.

A Meseláda tíz év alatt minden évben bejutott a Duna Menti Tavasz országos döntőjébe, ahonnan egyszer sem tértek haza üres kézzel, a dobogó szinte minden fokát megjárták. Kétszer aranysávos, egyszer pedig gyémántsávos minősítést értek el, de előadásukat többször jutalmazták ezüstsávval, nívó- valamint fődíjjal és különdíjakkal is. Az idei Duna Menti Tavaszon szintén aranysávos helyezést értek el.

A próbák az alapiskola osztálytermében zajlanak, ami ilyenkor igazi műhellyé és próbateremmé alakul át. Az aktuális mesét a gyerekek választják ki és a vezetővel közösen dolgozzák fel a szöveget, alkotják meg a párbeszédeket. A bábokat is együtt készítik, fúrnak, faragnak, gyűjtögetnek. Bár a folyamat rengeteg időt, általában több hónapot vesz igénybe, a gyerekek nagyon szeretik és élvezik a közös munkát és a próbákat. Egy év kivételével mindig népmesét vittek színpadra, a repertoárjukban szerepel például a Kincsem Marcsa, a Gyönygvirág Palkó, a Rózsa királyfi, A világ eleven kardja… A kivételes évben valami újat szerettek volna kipróbálni, ezért egy indián mesét dolgoztak fel. Tekintve, hogy idén a csoportot kilencedik osztályos tanulók alkották, előadásuk alapjául egy komolyabb témájú művet, a Kádár Kata című népballadát választották.

A Duna Menti Tavaszon kívül különböző kulturális rendezvényeken, falunapokon, a Tompa Mihály Országos Szavalóverseny döntőjén és a Győry Dezső Napokon láthatta őket a közönség, és már háromszor szerepeltek a Gombaszögi Kulturális Ünnepségen, idén pedig a magyarországi Biatorbágyon is ott voltak. ,,A csoport fő célja, hogy együtt legyünk és ápoljuk a magyar népmesekincset, a hagyományokat. Fontosnak tartom elültetni a gyerekekben a hagyományok, a népmesék és az irodalom szeretetét. Bízom benne, hogy mindezt továbbviszik és átadják a gyerekeiknek” – mondta Makó Kovács Erika pedagógus, aki Borsos Beáta három évvel ezelőtti távozása óta egyedül vezeti a bábcsoportot.

Legközelebb a Bodollói Búzakalász Éneklőcsoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?