Csata a Páris-patak partján

SZÁZ ILDIKÓKürt. A második világháború egyik utolsó izgalmas összecsapására emlékeztek szombaton az érsekújvári járásbeli Kürtön, ahol 1945. február 17-től 21-ig sorsdöntő események történtek.

SZÁZ ILDIKÓ

Kürt. A második világháború egyik utolsó izgalmas összecsapására emlékeztek szombaton az érsekújvári járásbeli Kürtön, ahol 1945. február 17-től 21-ig sorsdöntő események történtek. A Südwind, vagyis a Déli Szél hadművelet a német katonaság utolsó próbálkozása volt régiónkban.

Az Oroszkai Katonai Hagyományőrző Egyesületnek és barátaiknak hetvenfős harci bemutatóját a Páris-pataknál tartották. A Farnadot, Szőgyént, Bátorkeszit, Kisújfalut és Köbölkutat is érintő második világháborús eseményeket első alkalommal idézték fel a kürtiek ilyen nagyszabású rendezvénnyel. Az ünnepi szentmise után gyertyát gyújtottak a templom emléktáblájánál. Az oroszok és a németek összecsapását, a nádasból előbújó gyalogos katonák birokra kelését, a golyószóró bevetését csaknem ötszáz néző kísérte figyelemmel. A töltés felett feltűnt egy katonai gépnek álcázott sportrepülőgép is, amely akrobata mutatványaival fokozta a harci bemutató izgalmait. A szervezőket szakmai tudásával, tapasztalataival Zsákovics László, az oroszkai egyesület vezetője segítette. Melecski Lajos, a rendezvény ötletadója tartotta a vetítéssel egybekötött előadást a faluházban. Az előadó haditérképen szemléltette a Déli Szél hadművelet harcait, a kisfilmekben megszólaltak azok az idős kürti lakosok, akik átélték a háború borzalmait. Elmesélték, hogyan találtak rá egy elesett katona holttestére, milyen fáradságos volt a futóárok ásása, és nyíltan beszéltek arról, hogyan védték, rejtették dunyha alá a családtagok a fiatal lányokat az orosz katonák elől. „Február 24-én a híd felrobbantásával ért véget a csata, ezzel vágták el az oroszok útját. A harckocsik azonban még március közepéig Kürt környékén állomásoztak” – mondta Melecski Lajos. Téglás János, Kürt polgármestere köszöntötte a lakosokat a faluházban rendezett kiállításon. Katonai egyenruhákat, korabeli utazóládákat, fegyvereket és gázálarcokat, valamint térképeket és korabeli fényképeket láthatott a közönség.

Danczi Mónika, a községi hivatal dolgozója elmondta, szeretnék, ha idővel még több tárgy kerülne elő ebből az időszakból. Bővülhetne a Szűcs Albín, Húska Bálint és Végh Balázs magángyűjtéséből összeállított emlékkiállítás. Fájdalmas emlékek szakadtak fel az idősebb lakosokban, elmondták, szérűben, pincében bujkáltak a családok abban az időben, és felbecsülhetetlen kincs volt az élelem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?