Az idei március téli hideggel köszöntött ránk. Ennek ellenére a természet tavaszi ébredésének egy-egy jelét álmélkodva vesszük tudomásul: a nyíló hóvirágokat, a nárciszok, a tulipánok zöld hajtásait. A tavaszköszöntővel nemcsak testi, hanem lelki megújhodást is várunk.
„Böjti szelek fújnak”
A böjti időszakhoz kapcsolódó tiltások nemcsak az étkezésben, hanem a falusi ember életének minden területén megmutatkoztak. A keresztény hit szerint a hívők Jézus negyvennapos sivatagi böjtjére és szenvedéseire emlékeztek. Ruházatuk mellőzte a tarka színeket. Leginkább a kék, a zöld, a barna sötét árnyalatait viselték, a nagyböjti időszak félidejétől (a negyedik vasárnaptól) pedig feketébe, mély gyászba öltözve jártak. Tilos volt a tánc, a bál, a vidámság és a lakodalom rendezése.
A Nyitra vidéki falvak lakosai úgy tartották, hogy ha a böjti időben táncoltak, akkor abban az évben a gyümölcsfák elhullatták termésüket. Színességet ebben az időszakban a nagyobbacska fiatal leányok sorjátéka jelentett, amellyel esténként az egész falut bejárták. Martosi adat szerint nagyböjt idején a nagylányok és a fiatalasszonyok naponta kijártak a tó partjára, ahol sortánc formájában játszottak, s különböző énekeket énekeltek. Ezt a szokást itt pilikézésnek, kurjázásnak nevezték. Jellegzetes böjti játék volt a szinalázás, amelyet a fiatalok esténként szérükben összegyűlve körtánc formájában jártak. A zoboralji Menyhén és Béden a nagylányok és kisebb leányok játéka volt az ulicskázás és a hajujvárazás. Menyhén e játék során a nagyobb és kisebb leányok között keresztlány és keresztmamuska választásra került sor. A böjti vasárnapokon a lányok és legények körében kedveltek voltak a vonulós, kapus játékok is. Ipolyvarbón ismert böjti játék volt a mancsozás (magasba dobott golyót ütővel kellett eltalálni), Tesmagon pedig a böjti időben a kásának nevezett fogócskázással szórakoztak a fiatalok.
A tavaszi időszak egy-egy jeles napjához népi megfigyelésen alapuló időjárásjóslások is fűződtek. Gergely napjáról (március 12.) azt tartották, hogy ezen a napon ritkán van jó idő. Az e napi időjárást leginkább a hideg, szeles idő jellemezte és hó is szokott hullani. A márciusi hónak mágikus erőt tulajdonítottak, a kislibákat, kiscsirkéket ezzel itatták meg, hogy szépek, egészségesek legyenek. Az iskolába való toborzás idejére nyúlt vissza az ehhez a naphoz fűződő Gergely-járás adománygyűjtő szokása, amely egyúttal tavaszünnep is volt. A szokás abból az iskolai ünnepségből alakult ki, amelyet 830-ban IV. Gergely pápa rendelt el Nagy Szent Gergely tiszteletére.
A szerző néprajzkutató
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.