Bódva-völgyi ötletek Brüsszelben

Kassa. „Kilométerekben feltüntetni a távot, amelyet a termék megtett a gyártótól a fogyasztóig” – ez a környezetvédelmi szempontból érdekes ötlet is elhangzott Brüsszelben, az European Citizens’ Panel nevű kezdeményezés eredményeinek prezentációján.

A projekt célja egy-egy kiválaszott régióban élő polgárok problémáinak feltérképezése, és az illetékes szervek felé való információtovábbítás volt.

A kezdeményezésben kilenc európai ország vett részt. A fő szervező Kárpátok Alapítvány hazánkban a Bódva-völgyét szemelte ki a részvételre, ebben a mikrorégióban huszonöt településen mintegy harminckétezer lakos él. Közülük negyvenen képezték azt a reprezentatív mintát, amelynek összeállításakor több tényezőt figyelembe vettek: életkort, műveltségi szintet, nemzetiséget. A csoport tagjai beszélgetéseken elemezték községük gondjait és kihasználatlan lehetőségeit, valamint saját életminőségük alakulását az adott településen. A felvetéseket szakemberek elemezték, mivel a legjobb ötletek szerintük nem csak nálunk, hanem más régiókban is hasznosíthatóak. Ugyanez a projekt a határ túloldalán, a magyarországi Szikszón is megvalósult. A két munkacsoport tagjai tavaly decemberben kicserélték tapasztalataikat, az eredményt pedig a napokban prezentáltak Brüsszelben, az Európai Polgárok Grémiumán, amelyen mind a kilenc résztvevő ország képviselői megjelentek. „A polgárok nevében döntéseket hozó regionális, nemzeti és európai politikusok hasznos meglátásokkal lehetnek gazdagabbak. Ez a rendhagyó kezdeményezés rávilágíthat a legégetőbb prioritásokra, az eddig elhanyagolt gondokra. Megkezdődhet a vidék tényleges felzárkóztatása, és nem utolsó sorban javul a polgárok és a politikusok közötti kommunikáció. Ez utóbbiak megtudhatják, hogyan érintette a vidéki lakosságot Szlovákia uniós csatlakozása, milyen változásokat hozott mindennapi életükben” – állítja Dittel Laura, a Kárpátok Alapítvány szlovákiai igazgatója.

A reprezentatív mintacsoportok nem tétlenkedtek, összesen huszonöt konkrét javaslatot fogalmaztak meg az életszínvonal növekedése és a fenntartható fejlődés érdekében. Fontosnak tartják például ugyanazon világnyelv oktatását az alapiskola harmadik osztályától kezdve az összes uniós tagállamban, valamint egységes minimálbér bevezetését a tagállamokban.

Ez a politikailag befolyásolhatatlan, alulról jövő ötletbörze a szervezők szerint európai jelentőségű eredményeket hozott, mivel az egyes régiókban élő emberek valós igényeit prezentálja. A brüszszeli szervek jogköreibe tartozó hasznos felvetések helyet kapnak a vidékfejlesztési, illetve hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatását célzó európai stratégiai tervezetben. Az ennek alapjául szolgáló beszámoló megszövegezésén az elmúlt hétvégén közösen dolgoztak Brüsszelben a projektben résztvevő országok képviselői.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?