<p>Rozsnyó. 2010 decemberében kapta fel a hazai sajtó a hírt, hogy a felső-gömöri Alsósajó bezárt ércfeldolgozójában egy szepsi székhelyű üzleti társaság újraindítaná a termelést, a forgókemencékben hulladékot is égetne.</p>
Bírósági ügyek futószalagon
ÖSSZEFOGLALÓ
A tervezet ellen 2011-ben aláírásgyűjtés indult, az ügy jogi síkon folytatódik.
Az alsósajói (Nižná Slaná), betléri (Betliar), nagyveszverési (Gemerská Poloma), gócsi (Gočovo), henckói (Henckovce), kisfeketepataki (Kobeliarovo) és oláhpataki (Vlachovo) lakosok egy csoportja petíciójában rámutatott: a hulladék égetésével káros anyagok kerülhetnek a légkörbe, és nem szeretnék, ha a Sajó völgye Szlovákia, illetve Európa szemétégetőjévé válna. A petíciós íveket több mint ötezren írták alá. A közvélemény nyomására 2011 decemberében az alsósajói képviselő-testület visszavonta azt a fél évvel korábban elfogadott határozatát, mellyel tudomásul vette a beruházási javaslattal kapcsolatos környezeti hatásvizsgálat elindítását. A helyzetet bonyolította, hogy a beruházó környezeti hatástanulmányát (EIA) a környezetvédelmi minisztérium már október 17-én pozitívan bírálta el, így az eljárás lezárult. Oláhpatak polgármestere, Peter Pakes korábban úgy nyilatkozott: a beruházó félrevezette a falvakat, „mindent titokban intézett, mire észbe kaptunk, késő volt”. Juraj Kováč, a petíciós bizottság tagja szerint hiba volt, hogy a Sajó felső szakasza mentén fekvő falvakat Alsósajó kivételével kihagyták a véleményezésből. A tiltakozás kapcsán a beruházó cég képviselői úgy fogalmaztak: az aláírásgyűjtés szervezői „félreérthették a cég szándékait, melyek elsődlegesen a vaspellet előállítását célozták”. A Tiszta Gömörért – Za čistý Gemer Polgári Társulás aktivistái 2012 márciusában nyílt levélben hívták fel a térség lakosainak figyelmét, hogy a beruházás „nem egy hét vagy egy hónap múlva érezteti a hatását; akkor kapunk majd észbe, amikor a Sajó völgyében beteg gyerekek jönnek a világra, és halnak meg daganatos betegségekben”. A levélben Ján Vieloha, Alsósajó polgármestere címére megjegyzik, hogy a közérdek ellen cselekedett. A levélre a beruházó brosúrával reagált, melyben rámutat: környezetbarát technológiát hozna a magas munkanélküliséggel küzdő térségbe. Az ügy közben jogi síkra terelődött – 2012 márciusában Alsósajó polgármestere beperelte a civileket becsületsértésért és rágalmazásért, a Tiszta Gömörért Polgári Társulás is keresetet nyújtott be a környezetvédelmi minisztérium ellen. „Kétségtelen, hogy a Sajó menti falvak lakossága jogsérelmet szenvedett el, hiszen kihagyták őket a véleményezésből” – közölte Iveta Rajtáková, a társulás jogi képviselője. A Rozsnyói Járásbíróság a 2012. december 11-i tárgyaláson elutasította az alsósajói polgármester keresetét, melyben a nyilvános bocsánatkérés mellett ötezer eurós kártérítést is követelt. Az indoklás szerint személyiségi jogai nem sérültek. A határozat nem jogerős.
A civileknek a környezetvédelmi tárca ellen benyújtott keresetét még nem tárgyalta a bíróság. (korzár, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.