Bemutatták a Baross Gábor Tervet Somorján

SZABÓ CSILLASomorja. A Fórum Kisebbségkutató Intézet konferenciatermében kötetlen megbeszélésen mutatták be a Baross Gábor Tervet.

SZABÓ CSILLA

Somorja. A Fórum Kisebbségkutató Intézet konferenciatermében kötetlen megbeszélésen mutatták be a Baross Gábor Tervet. A Dél-Szlovákia gazdasági fejlesztésével foglalkozó elemzést és tervet Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke, valamint a terv többi előkészítője mutatta be.

„Ez a téma a közhelyek szintjén szerepel a köztudatban. A déli régiók különösen hátrányos helyzetben vannak, de igazából, ha végigtekintünk az elmúlt éveken, sajnos, túlságosan sok előrelépés nem történt ennek javításáért. Hiányoznak a koncepciók, nincsenek elképzelések, amelyek eljuttatnának minket odáig, hogy élhetőbbé váljon Szlovákia déli része. A terv nemzetstratégiai szempontból is fontos” – mondta Tokár Géza, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője. A fejlesztési terv több hónap alatt, közgazdászok és régiós szakemberek, köztük a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala szakértőinek bevonásával készült el. A fejlesztési terv helyzetelemzést és lehetőségeket is kínál.

Farkas Iván Dél-Szlovákia gazdasági helyzetét mutatta be, majd részletezte a fejlesztési terv vázlatát és célkitűzéseit. A terv a megoldási lehetőséget egyebek mellett a határon átnyúló és határmelléki közlekedési infrastruktúrában, a gépkocsigyárak beszállító háttériparának fejlesztésében, Szlovákia élelmiszeriparának újjáélesztésében, helyi gazdaságfejlesztésben, háztáji gazdálkodásban, faluvállalatok létrehozásában, a vidéki turizmusban rejlő lehetőségek kiaknázásában látja.

„Ez a terv nem köthető politikai pártokhoz, az egész szlovákiai magyarság gazdaságának fellendítését szolgálja. Hasonló terv még nem készült térségünkben, és úgy látom, szükség van rá” – közölte Rajkovics Péter, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala gazdasági bizottságának koordinátora. A Baross Gábor Terv gazdasági célkitűzései tartalmaznak olyan elemeket, amelyek a civil szektort is nagyban befolyásolják, különös tekintettel a szervezetek anyagi hátterére, társadalmi küldetésére, fenntarthatóságára. A helyi gazdaságfejlesztés és a civil társadalom szerepéről Rajkovics Péter beszélt előadásában. Vitárius Lajos közgazdász, a Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaságának szakértője a régió vállalkozásfejlesztéséről adott elő. Horbulák Zsolt egyetemi adjunktus szintén Dél-Szlovákiáról mint gazdasági régióról, Horváth Csaba, a Kárpát Régió Üzleti Hálózat dunaszerdahelyi irodavezetője a környezetiparról és a környezetvédelemről tartott előadást.

Dél-Szlovákia gazdasági fejlesztését és a hosszú távú koncepció kialakítását szolgáló Baross Gábor Tervet nyomtatott formában áprilisban mutatják be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?