<p>Egy súlyos betegség megelőzése miatt ismét kötelezővé tették a házi disznótorok bejelentését.</p>
Be kell jelenteni a házi disznótort
Akik a közeljövőben háztáji disznóvágást terveznek, azt legkevesebb egy nappal korábban be kell jelenteniük a területileg illetékes állategészségügyi és élelmiszer-felügyeleti hivatalban. Rimaszombatban, a Kirijevská utca 22 szám alatt, a 047/5631410-es telefonszámon, vagy a [email protected] e-mail-címen lehet érdeklődni. Losoncon, a Mierova utca 2 szám alatt található a hivatal, a 047/4322431-es telefonszámon hívható, és a [email protected] e-mail-címen érhetők el az illetékesek. A bejelentést írásban, telefonon, elektronikus postai úton is megtehetik a gazdák.
Mivel a trichinózis, más néven fonalóckór az emberre veszélyes megbetegedés, a kór megelőzése érdekében a sertéshúst fogyasztás előtt meg kell vizsgáltatni. A sertés máját tartó Y alakú rekeszizomból a legkönnyebb mintát venni, amit el kell juttatni az illetékes állategészségügyi és élelmiszer-felügyeleti hivatalba. Ha három munkanapon belül nem kap a bejelentő értesítést a beadott minta fertőzöttségéről, akkor a nyers hús is bátran felhasználható.
A fonalóckórt a Trichinella spiralis nevű fonalféreg okozza, a sertésekre ártalmatlan, házi sertésben ritkán, vaddisznóban viszont gyakrabban előfordul. Legutóbb házi sertésekben trichinózis fertőzést a romániai Nagyvárad és Érmihályfalva környékén, és a magyarországi Békés megyében, Gábortelepen észleltek. A magyarországi településen mintegy nyolcvan, patkányok által megfertőzött sertést kellett elpusztítani és megsemmisíteni. Szlovákiában már évek óta csak elvétve bukkan elő a fertőzés, éppen a megelőző intézkedéseknek köszönhetően.
A trichinózissal fertőzött hús hőkezelés után már nem veszélyes, a kórokozó a nyers kolbász és húsok útján jelenthet veszélyt az emberre. Bél- és izomfertőzést okoz a parazita, a megbetegedés komoly fájdalmakkal, lázzal, hasmenéssel jár, kezelése hosszadalmas, a betegség nagyon legyengíti a beteg szervezetét. Első tünetei néhány napon belül megjelennek, a szemet mozgató, és a rágóizmok elváltozása jelzi a kórt. A trichinózis megelőzése érdekében azt ajánlják az állategészségügyi szakemberek, lehetőleg senki ne fogyasszon ismeretlen eredetű, illetve nyers húst. Különösen vadhúst. Akik betartják a konyhai higiéniás, valamint a főzéstechnikai rendszabályokat, azoknak nincs mitől tartaniuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.