Báró Ivánka Imre emlékezete a felsőszemerédi falunapon

Felsőszemeréd. A rovásírásos emlékeiről ismert falu szeptember 11-én a magyar ifjúsági és sportminisztérium hathatós anyagi segítségével megtartotta első falunapját.

Felsőszemeréd. A rovásírásos emlékeiről ismert falu szeptember 11-én a magyar ifjúsági és sportminisztérium hathatós anyagi segítségével megtartotta első falunapját.

„Egyedül nem megyünk semmire”

Pénteken, 10-én sportversenyek szórakoztatták a polgárokat, szombaton a község önazonosságát meghatározó személyiségekre, eseményekre emlékezett a község. Délelőtt fél tízkor a falu kék–sárga–fehér–piros zászlaja, valamint a szlovák, a magyar és az EU-s lobogó mögé sorakozott fel a népviseletbe és ünneplőbe öltözött menet a községháza előtt, és ballagott el az alapiskola épületéhez. Itt Komjáthy Zoltán polgármester köszöntötte a vendégeket és a helybélieket. Elmondta, az EU-tagság új helyzetet teremtett, új regionális társulások és új közösségi érdekek keletkeztek, s ezekre a kihívásokra csak a múltat megbecsülve, a közösségi identitást meghatározva lehet válaszolni. Két tehetséges gimnazista, Matyó Anett és Michaela Holienková versekkel, az ipolysági Amadeus trió komolyzenével tette még ünnepélyesebbé a hangulatot. Az ünnepi szentmise házigazdája Prochác Péter helyi lelkész volt, fő celebránsa pedig a frissen pappá szentelt Marti József, a magyarországi Pásztó káplánja, aki szintén felsőszemerédi származású. A misén részt vett Dušan Dúbravický deméndi lelkész is. Marti József a közösség fontosságát hangsúlyozta az ember életében. „Nem a lakcím jogán tartozik valaki például egy faluközösségbe, hanem munkája, segítőkészsége, odafigyelése által. Egyedül nem megyünk semmire – sem az életben, sem az üdvösségben.” Dušan Dúbravický fölhívta a figyelmet arra, hogy nem elég Istentől ajándékokat kapni, ezeket el is kell tudni fogadni. Egy ilyen falunap, az Istentől kapott ajándékok tudatosításának a napja. Az ünnepi szentmisén az ipolybalogi Szent Korona Kórus énekelt Molnár Ottó vezetésével.

Ivánka Imre emlékezete

A templomkertben található, az első és második világháború felsőszemerédi áldozatainak állított emlékmű megkoszorúzása után az alapiskolánál folytatódott a rendezvény. Lőrinc Márta, a község krónikása Ivánka Imre életrajzával ismertette meg a közönséget. Ivánka Imre 1819-ben született a család kastélyában, melynek helyén ma az alapiskola épülete áll. Itt kapott helyet, a 1848–49-es forradalom és szabadságharc előkészítőjének, a Duna Gőzhajózási Társaság alapítójának, az Északkeleti Vasúttársaság vezérigazgatójának és a Magyar Vöröskereszt alapítójának és gondnokának emléktáblája.

Kossuth is általa lett Kossuthtá

Kedves Gyula alezredes, a Magyar Hadtörténeti Intézet munkatársa elmondta: egy hajszálon múlott csak, hogy Ivánka Imre átlépje a Nemzeti Pantheon küszöbét, s ez a hajszál a tényleges harcok előtti fogságba esése volt. Emiatt átraboskodta a szabadságharcot, viszont életben maradt, és a kiegyezés korának jelentős közéleti személyiségévé válhatott. Görgey Artúr magánál tehetségesebb katonának tartotta Ivánkát. Kedves Gyula szerint Kossuth Ivánkának is köszönhetően lett a nagy Kossuth Lajossá. Az alezredes szerint Jókai Baradlay Richárdja kísértetiesen idézi Ivánka Imre alakját és életét. Az emléktáblát Szigeti László oktatási államtitkár és Komjáthy Zoltán, a község polgármestere leplezte le. Koszorúját elhelyezte Ocsovay Tamás, a magyar Gyermek-, Ifjúsági- és Sportminisztérium helyettes államtitkára is. Az ünnepségen részt vett Miklós László, Szlovákia környezetvédelmi minisztere.

Félezer fénykép a falu múltjáról

A kultúrműsor kezdetéig a sportpályán selmecbányai solymászok és szalmafonással, valamint szalvétatechnikával foglalkozó kézművesek szórakoztatták az érdeklődőket. A kultúrház színháztermének egyik felében közel félezer fényképet, a krónikákat és a falu életét, népviseletét, nevezetességeit bemutató tárgyakat lehetett tanulmányozni, böngészni, köztük például a helyi katolikus templom hurkapálcából és tobozból készült makettjét.

Színvonalas kultúrműsor és utcabál

Az érsekújvári Regionális Művelődési Központnak és a zselízi Kincső baráti kapcsolatainak köszönhetően föllépett a magyarországi román népi kultúrát bemutató, legendás méhkeréki Nyisztor György Hagyományőrző Táncegyüttes és a belső-erdélyi táncokat fiatalos lendülettel ropó kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes. A szlovákiai magyar népi kultúrát a Százdi Citerazenekar 11 citerása képviselte. A korponai Hont folklórcsoport szlovák népzenét és táncokat mutatott be. A kitűnő műsor után utcabál kezdődött.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?