Érsekújvár. Múlt héten hétfőn ünnepi taggyűlés keretében Sidó Zoltán és Berényi Margit, a Csemadok helyi alapszervezetének egykori és jelenlegi elnöke emlékezett az 55 évvel ezelőtt az országban elsőként alakult alapszervezet történetére.
Felidézték azokat az 1949.
Az érsekújvári volt az országban az első Csemadok-alapszervezet
Felidézték azokat az 1949. máricus 20-i eseményeket, amikor az érsekújvári Sokol-házban 120 taggal, mintegy félezer ember jelenlétében létrehozták a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség elődjének, a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesületének első helyi szervezetét. Az egykori és a jelenlegi tagság emlékezéssel, színvonalas kultúrműsor kíséretében ünnepelte meg a fél évszázad történéseit.
„A lakosság eleinte nem hitte el, hogy a hatalom, amely nemrég deportálással, áttelepítéssel, vagyonelkobzással sújtotta a magyarságot, engedélyezi a kulturális szervezetet. Mi van akkor, ha a belépési nyilatkozatok alapján újabb retorziók érik a szlovákiai magyarságot? A félelmek ellenére az érsekújvári szervezet megalakulását követően az országban másodikként Muzslán, ötödikként Nagykéren, hatodikként Szimőn, majd Andódon, Párkányban, Udvardon és Zsitvabesenyőn alakultak meg az alapszervezetek” – tért ki ünnepi beszédében a régióbeli történésekre Sidó Zoltán, aki előbb a Csemadok helyi alapszervezetének élén, később országos elnökeként kísérte figyelemmel a szövetség fejlődését. „A pártendszer idején a Csemadok helyi szervezetének vezetőségét legalább 51 százalékban a kommunista párt tagjai kellett, hogy alkossák. Azokon a településeken, ahol ez nem történt meg, egyszerűen megszüntették a helyi szervezeteket. Ez történt az érsekújvári járásbeli Csúzon, Udvardon és Libádon” – fejtette ki Sidó.
Szenczi György, a helyi szervezet volt titkára Tatárik Emil egykori elnökre emlékezett, és felidézte az 1955-ös történéseket, amikor az akkori Frank-ház és egy romos telek helyén a szervezet tagjai négy év alatt megépítették a Csemadok székházát. Utalt továbbá az alapszervezet színjátszó csoportjának sikereire, és az 1963-ban alakult Honismereti Kör fontos szerepére; e kör tagjai jeles előadók közreműködésével történelmi előadások egész sorát szervezték meg. A Csemadok érsekújvári tagsága elégedetten nyugtázta, hogy a város jelenlegi vezetése értékeli munkájukat. Berényi Margit november elején Gejza Pischinger polgármestertől a szervezet nevében átvette a Pro Urbe-díjat, és ebben az elismerésben részesült Keller Gábor is, a Csemadok-alapszervezet mellett negyven éve alakult társastánc-klub vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.