Az érsekújvári volt az országban az első Csemadok-alapszervezet

Érsekújvár. Múlt héten hétfőn ünnepi taggyűlés keretében Sidó Zoltán és Berényi Margit, a Csemadok helyi alapszervezetének egykori és jelenlegi elnöke emlékezett az 55 évvel ezelőtt az országban elsőként alakult alapszervezet történetére.
Felidézték azokat az 1949.

Érsekújvár. Múlt héten hétfőn ünnepi taggyűlés keretében Sidó Zoltán és Berényi Margit, a Csemadok helyi alapszervezetének egykori és jelenlegi elnöke emlékezett az 55 évvel ezelőtt az országban elsőként alakult alapszervezet történetére.

Felidézték azokat az 1949. máricus 20-i eseményeket, amikor az érsekújvári Sokol-házban 120 taggal, mintegy félezer ember jelenlétében létrehozták a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség elődjének, a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesületének első helyi szervezetét. Az egykori és a jelenlegi tagság emlékezéssel, színvonalas kultúrműsor kíséretében ünnepelte meg a fél évszázad történéseit.

„A lakosság eleinte nem hitte el, hogy a hatalom, amely nemrég deportálással, áttelepítéssel, vagyonelkobzással sújtotta a magyarságot, engedélyezi a kulturális szervezetet. Mi van akkor, ha a belépési nyilatkozatok alapján újabb retorziók érik a szlovákiai magyarságot? A félelmek ellenére az érsekújvári szervezet megalakulását követően az országban másodikként Muzslán, ötödikként Nagykéren, hatodikként Szimőn, majd Andódon, Párkányban, Udvardon és Zsitvabesenyőn alakultak meg az alapszervezetek” – tért ki ünnepi beszédében a régióbeli történésekre Sidó Zoltán, aki előbb a Csemadok helyi alapszervezetének élén, később országos elnökeként kísérte figyelemmel a szövetség fejlődését. „A pártendszer idején a Csemadok helyi szervezetének vezetőségét legalább 51 százalékban a kommunista párt tagjai kellett, hogy alkossák. Azokon a településeken, ahol ez nem történt meg, egyszerűen megszüntették a helyi szervezeteket. Ez történt az érsekújvári járásbeli Csúzon, Udvardon és Libádon” – fejtette ki Sidó.

Szenczi György, a helyi szervezet volt titkára Tatárik Emil egykori elnökre emlékezett, és felidézte az 1955-ös történéseket, amikor az akkori Frank-ház és egy romos telek helyén a szervezet tagjai négy év alatt megépítették a Csemadok székházát. Utalt továbbá az alapszervezet színjátszó csoportjának sikereire, és az 1963-ban alakult Honismereti Kör fontos szerepére; e kör tagjai jeles előadók közreműködésével történelmi előadások egész sorát szervezték meg. A Csemadok érsekújvári tagsága elégedetten nyugtázta, hogy a város jelenlegi vezetése értékeli munkájukat. Berényi Margit november elején Gejza Pischinger polgármestertől a szervezet nevében átvette a Pro Urbe-díjat, és ebben az elismerésben részesült Keller Gábor is, a Csemadok-alapszervezet mellett negyven éve alakult társastánc-klub vezetője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?