Tárgyalni küldi a Nagyszombat megyei önkormányzat Jozef Viskupič elnököt az útdíjrendszer kibővítéséről a közlekedési minisztériumba. A tárca ugyan érzékeli a problémát, de távolinak látja a megoldást.
Az áthaladó teherforgalomnak lehet fizetős a másodrendű főút
Mintegy 1 600 kilométernyi másodrendű út és összekötőút van a megye tulajdonában, amelyekről a megyei útkezelő vállalat gondoskodik. Nem egy forgalmas, túlterhelt szakasz évek óta bosszúságot okoz az ott élőknek. Erre próbál most megoldást találni a megyei önkormányzat, amely szerdai rendkívüli ülésén a közvetetten teherforgalom kezelését is napirendre tűzte. Az útdíjrendszer bevezetése után megnőtt a forgalom az ingyenes, vagyis alacsonyabb rendű útvonalakon.
A képviselők kiterjesztenék a fizetős rendszert a másodrendű főutakra és az összekötőutakra. Ettől azt remélik, hogy újabb forrásból fedezhetik az állandó útjavítást. A képviselők megbízták a megye vezetését, hogy tárgyaljon a közlekedési minisztériummal, és aktívan vegyen részt a fizetős rendszer előkészítésében. Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke lapunknak korábban elmondta, hogy csak bizonyos szakaszokon kellene fizetni az úthasználatért. Az önkormányzat honlapján pontosították a tervezetet, amely szerint csak a nemzetközi áthaladóforgalom, vagyis tranzitforgalom számára lenne díjköteles a másodrendű utak és összekötőutak használata.
„Már ez is nagy segítséget jelentene, a Galántai járást két vonalon is érinti ez a probléma, az egyik út épp Királyréven halad keresztül. Várható, hogy a rendelkezés miatt 20-30 százalékkal csökkenhet a kamionforgalom, ugyanis a cégeknek nem lesz kedvező a másodrendű utat használni. A másik pozitívum, hogy az útdíjból származó bevételből kijavíthatjuk a teherforgalom okozta károkat” –nyilatkozta Agócs Gergely, Királyrév polgármestere, a megyei önkormányzat képviselője.
Arra a kérdésünkre, hogy megszabtak-e időkorlátot a kérés teljesítésére, leszögezte, hogy csak mandátumot adtak a vezetésnek a tárgyalásra. „Az, hogy ez hogyan történik meg, levélben keresik-e meg az illetékeseket, vagy személyesen, nem rajtunk múlik” – fogalmazott a polgármester hozzátéve, hogy az előző kormány idején is megkeresték már a minisztériumot, akkor nem sikerült előrelépést elérni.
„Több érv szól a bevezetés mellett, ugyanis bizonyos szakaszokon elviselhetetlen a teherforgalom, de kérdéseket is felvet az útdíjrendszer bővítése. Például azt, hogy pontosan kinek kell majd fizetnie, mi számít áthaladó forgalomnak” – jegyezte meg Bacsó László Nyárasd polgármestere,
a megye közlekedési bizottságának elnöke. Nyárasdon korábban petícióval is kérték a teherforgalom elterelését. A 63-as elsőrendű főútra vezető szakasz felújításával, és átnevezésével a falu egyik része némileg fellélegezhetett a forgalom alól.
A közlekedési minisztérium ugyan érti a megye problémáját, de máshogy képzeli el a helyzet megoldását.
„Tisztában vagyunk a megyei önkormányzatok helyzetével, hogy az alacsonyabb kategóriájú utakon közlekedő teherfuvarozók miatt megrongálódik az úttest. A másodrendű főutakat ugyanúgy kell javítani és karbantartani, mint a többi utat” – írta a tárca sajtóosztálya
hozzátéve, hogy mindezek ellenére a következő hetekben és hónapokban sem foglalkoznak a fizetős rendszer módosításának kérdésével, de ez nem jelenti azt, hogy a későbbiekben ne bővülhetne a díjköteles szakaszok sora. „A minisztérium hamarosan bemutatja az útdíjrendszer új működését, amely majd hasonló változtatások alkalmazását is lehetővé teszi” – fogalmazott a minisztérium.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.