Árvízvédelem a Csallóközben

Árvízvédelmi tanfolyamot tartott tegnap Bősön a veszélyeztetett települések polgármestereinek a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat.

Ján Blahuta, a vállalat bősi részlegének igazgatója elmondta, a tavalyi augusztusi árvíz után – melynek védelmi munkálatait szervezési és műszaki pontatlanságok kísérték – egy ilyen találkozó megszervezése felettébb szükségessé vált. „A globális felmelegedés következtében 1997 óta minden évben árvízzel kellett szembenéznünk, melyek során Szlovákiában 54 ember vesztette életét. Évente átlagban 120 napot töltöttünk árvízvédelmi készültségben. Az a célunk, hogy ismertessük az érintett polgármesterekkel, árvíz idején miként kell cselekedniük” – nyilatkozta lapunknak Blahuta. A tanfolyamon jelen volt Farkas László, a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal és az árvízvédelmi válságstáb elnöke, aki hangsúlyozta, az érintett intézményeknek a települések érdekében minél hatékonyabb együttműködésre kell törekedniük nemcsak az árvíz, hanem más rendkívüli esemény kapcsán is. Az augusztusi árvíz idején két helyen tapasztaltak nagyobb veszéllyel fenyegető problémát: a Duna Pozsony alatti szakaszán és a bősi vízi erőmű elvezető csatornájának bal oldalán. Előbbi helyen a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem végez méréseket, és a közeljövőben feltehetően a felújítási munkálatok is megindulnak. A másik, mintegy nyolc kilométeres szakaszon hamarosan befejeződik a gát erősítése. A vállalat a közeljövőben szerződést köt az érintett településekkel, hogy másod- illetve harmadfokú készültség esetén hány embert kötelesek mozgósítani, illetve milyen lépéseket kell megtenniük. Vida István, a tavalyi árvíz során leginkább veszélyeztetett Csiliznyárad polgármestere jónak tartja, hogy megszervezték a találkozót. „Augusztusban a kérdéses gátszakaszról kevesen tudták, hogy más technológiával készült, tehát a védelem során is más munkálatokra van szükség. Ebből akkor nagyon sok problémánk adódott. Remélem, a jövőben ez nem így lesz. Most nyugtattak meg, hogy ezt a megemelt és megerősített gátat a későbbiekben föld alatti védfallal és fóliával szigetelik, így sokkal ellenállóbbá válik” – mondta lapunknak Vida István. Varga József, Vajka polgármestere ugyancsak hasznosnak tekintette a rendezvényt, bár a falu tavaly könnyebb helyzetben volt, mint az 1991-es árvíz idején, mert 2002 augusztusában a levonuló ár víztömege megoszlott az új és a régi meder között. Az elméleti előadások után a polgármesterek azt is megtekinthették, hogyan kell a megfelelő módon feltölteni és elhelyezni a homokkal teli zsákokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?