<p>Rozsnyó. Két éve, 2010 decemberében kapta fel a hazai sajtó azt az értesülést, hogy a felső-gömöri Alsósajó időközben bezárt ércfeldolgozójában egy szepsi székhelyű üzleti társaság újraindítaná a termelést, amely során a forgókemencékben hulladékot is égetne. A tervezet ellen 2011-ben aláírásgyűjtés indult, az ügy jogi síkon folytatódik.</p>
Alsósajó: bírósági ügyek futószalagon
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A környezetet féltő alsósajói (Nižná Slaná), betléri (Betliar), nagyveszverési (Gemerská Poloma), gócsi (Gočovo), henckói (Henckovce), kisfeketepataki (Kobeliarovo) és oláhpataki (Vlachovo) lakosok egy csoportja petíciójában rámutatott: a hulladék égetésével káros anyagok kerülhetnek a légkörbe, ugyanakkor nem szeretnék, ha a Sajó völgye Szlovákia, illetve Európa szemétégetőjévé válna. A petíciós íveket ötezernél több személy látta el kézjegyével. A közvélemény nyomására 2011 decemberének derekán az alsósajói képviselő-testület visszavonta azt a fél évvel korábban elfogadott határozatát, amelylyel tudomásul vette a beruházási javaslattal kapcsolatos környezeti hatásvizsgálati eljárás elindítását. A helyzetet bonyolította, hogy a beruházó környezeti hatástanulmányát (EIA) a környezetvédelmi minisztérium illetékes osztálya már korábban, október 17-én pozitívan bírálta el, így az eljárás gyakorlatilag lezárult. Oláhpatak polgármestere, Peter Pakes ezzel kapcsolatban korábban úgy nyilatkozott: a beruházó félrevezette az érintett falvak vezetőit és lakosságát, „mindent titokban intézett, mire észbe kaptunk, késő volt”. A petíciós bizottság egyik tagja, Juraj Kováč szerint hiba volt, hogy a Sajó felső szakasza mentén fekvő falvakat Alsósajó kivételével kihagyták a véleményezési folyamatból. A tiltakozás kapcsán a beruházó cég képviselői úgy fogalmaztak: az aláírásgyűjtés szervezői „félreérthették a cég szándékait, amelyek elsődlegesen a vaspellet előállítását célozták”.
A Tiszta Gömörért – Za čistý Gemer Polgári Társulás aktivistái 2012 márciusában nyílt levélben hívták fel a térség lakosainak figyelmét, hogy a beruházás „nem egy hét vagy egy hónap múlva érezteti a hatását; akkor kapunk majd észbe, amikor a Sajó völgyében beteg gyerekek jönnek a világra, és halnak meg daganatos megbetegedésekben”. A levélben Ján Vieloha, Alsósajó polgármestere címére megjegyzik, hogy a közérdek ellen cselekedett. A levélre a beruházó brosúra kiadásával reagált, amelyben rámutat: környezetbarát technológiát hozna a magas munkanélküliséggel küzdő térségbe. Az ügy időközben jogi síkra terelődött – 2012 márciusában Alsósajó polgármestere beperelte a civileket becsületsértésért és rágalmazásért, ugyanakkor a Tiszta Gömörért Polgári Társulás is keresetet nyújtott be a környezetvédelmi minisztérium ellen. „Kétségtelen, hogy a Sajó menti falvak lakossága jogsérelmet szenvedett el, hiszen kihagyták őket a véleményezési eljárásból” – közölte Iveta Rajtáková, a társulás jogi képviselője. Az ügy legfrissebb fejleménye, hogy a Rozsnyói Járásbíróság a 2012. december 11-i tárgyalás során elutasította az alsósajói polgármester keresetét, amelyben a nyilvános bocsánatkérés mellett ötezer eurós kártérítést is követelt. Az indoklás szerint személyiségi jogai nem sérültek. A határozat egyelőre nem jogerős. A civileknek a környezetvédelmi tárca ellen benyújtott keresetét a bíróság egyelőre nem tárgyalta. (korzár, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.