Államilag dotált semmittevés vagy hathatós segítség a falvaknak?

Vágsellye/Érsekújvár/Párkány. Szerdán a vágsellyei, tegnap az érsekújvári és a nagysurányi, pénteken a párkányi körzet polgármestereivel találkozott Helena Bohátová, az Érsekújvári Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal igazgatója.

Vágsellye/Érsekújvár/Párkány. Szerdán a vágsellyei, tegnap az érsekújvári és a nagysurányi, pénteken a párkányi körzet polgármestereivel találkozott Helena Bohátová, az Érsekújvári Körzeti Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal igazgatója. A találkozók fő témája az idén augusztusban befejeződő 5-ös számú Nemzeti Program volt, amely helyett a munkaügyi tárca a polgármesterek észrevételeinek figyelembe vételével egy hatékonyabb program kidolgozását tervezi. A résztvevők megtudták, hogy a munkanélküliségi ráta az országos átlagot tükrözi a körzetben, és már hosszabb ideje tíz százalék alatt van. Az Érsekújvári járásban jelenleg hét és fél ezer munkanélkülit tartanak nyilván (9,45%). A párkányi régióban, 2,2 ezer, az érsekújváriban 3,8, a nagysurányi régióban 1,4 ezer az álláskereső, a Vágsellyei járásban 2,4 ezren (9,25%) keresnek munkát. Az egész érsekújvári körzetben a nyilvántartottak közül ötezren csupán alapfokú- vagy szakmunkás végzettséggel rendelkeznek. „A legveszélyeztetettebb csoport az a mintegy négyezer munkanélküli, akiket több mint két éve soroltunk be a nyilvántartottak közé, ötven százalékuk több mint négy éve nem dolgozik” – tudtuk meg Helena Bohátovától. Elsősorban ezeket a nyilvántartottakat érintik az aktivációs munkák, amelyekre az Európai Unió Strukturális Alapjából országos viszonylatban 21,7 milliárd koronát fordítottak a munkahivatalok és az Európai Szociális Alap munkatársai. A 2004-ben bevezetett aktivációs programnak eredetileg azt a célt kellett volna szolgálnia, hogy sikeresen felszámolják a tartós munkanélküliséget, ugyanakkor rugalmasabbá váljanak általa az állástalanok. Ezzel szemben a résztvevők passzívvá váltak. A munkahivatal dolgozói felhívták a polgármesterek figyelmét arra is, hogy nem mindenütt végzik a dolgozók és a koordinátorok a szerződésben megszabott feladatokat. Az ellenőrzések során ezért kemény bírságot róhatnak ki a szerződést ilyen módon megszegő önkormányzatokra, és akár 2004-től visszamenőleg is kérhetik a falunak nyújtott támogatás megtérítését.

Eladták a lapátokat a kocsmában

Vladimír Bakoš, Szemcse (Podhájska) polgármestere úgy véli, csak akkor válhat valóban hatékonnyá az állástalanok foglalkoztatása, ha az önkormányzat hivatalosan karbantartóként alkalmazhatná őket. „Az embereink a tervezett ötórás munka helyett alig 2-3 órát dolgoznak, és már az is megtörtént, hogy a kocsmában italra cserélték a lapátjainkat. A munka pontos meghatározása sem kivitelezhető, mert többnyire idénymunkát adunk az embereknek, és mindig újabb és újabb feladatokkal kell megbíznunk őket” – fejtette ki Bakoš. Komját polgármestere, Pavol Gálik elárulta, komoly gondjai vannak az aktivációs munkahelyek betöltésével, mert az emberek nem hajlandók dolgozni a korábban 1500, most 1700 koronás ösztönző pótlékért. Gálik szerint másfajta, felelősségteljesebb munkát kellene rájuk bízni, és a község jutalmat adhatna a legjobbaknak. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?