Mond neked valamit az a név, hogy Őszi Irma? – kérdeztem egy fiatal szlovákiai magyar értelmiségitől. Kérdéssel válaszolt: „Van-e, ki ezt a nevet nem ismeri?” Kamocsán 1950. december 6-án alakult meg a Csemadok. Őszi Irma (akkor még Györös Irma) azóta tagja.
Aki egy életre eljegyezte magát a Csemadokkal
Összesen 35 évig volt csemadokos, 1990-ben ment nyugdíjba. Azóta sem hűtlen a kulturális szervezethez, ott van minden rendezvényen, és ha tud, segít. „Nagyon szerettem a munkámat, pedig amikor a traktorállomásról a járási titkárságra mentem át dolgozni, ötszáz koronával kisebb fizetést kaptam. ĺgy is ezer örömmel mentem, mert olyan munkát végezhettem, amit szerettem. Boldog vagyok. Most érzem a munkám gyümölcsét. Bárhová megyek, innen is, onnan is megszólítanak. Még most is egyre-másra kapom a meghívókat évzárókra, Újlótra, Szimőre, Szalkára, Kürtre. Mindenhová nem tudok elmenni, de ha nem megyek, fáj a szívem” – vallja.
Otthona valóságos múzeum, a Csemadok ötvenöt évének története. Könyvben is feldolgozta a kamocsai alapszervezet krónikáját, az érsekúkvári járási szervezetét pedig Sidó Zoltánnal közösen írta meg. Gyűjt mindent, ami a Csemadokkal kapcsolatos, egy helyiség tele van dokumentumokkal. „Itt vannak a kincseim. Asztalokon, padokon, székeken könyvek, plakátok, jegyzőkönyvek. Gorkj Emberek közöttje három kötetben, a Csemadok 1952. évi, harmadik közgyűlésének küldöttei kapták. Nekem ez is értékes” – mondja. Műsorfüzetek, meghívók. Hatalmas plakát 1951-ből, rajta a következő felirat: „Magyar dolgozók, legyetek a Csemadok tagjai!” Vannak itt továbbá alapszervezeti kiadványok, kitüntetések, köszönőlevelek, kivágott újságcikkek füzetbe ragasztva, évek szerint. Például 1948-ból: „Megalakult a csehszlovákiai magyar dolgozók kultúregyesükete”, vagy 1951-ből: „Karlovy Varyban megalakult az első csehországi Csemadok-csoport” A Fáklya számai bekötve. Sajnos, hiányos, mert kölcsönkérték, aztán nem adták vissza. A Hét harminc évfolyama szépen bekötve. Szegheő Gábor festménye: Lány kéméndi népviseletben.
Fényképek. „Ezen például Szigotszky Kornélia a fő helyen. Ő évtizedeken át vezetette a tánccsoportot. Ez a fotó a Tátrában készült, valamikor az ötvenes évek végén. A tizedik évforduló ünnepségei, itt van Szabó Rezső, Sebők Dezső, a nyitrai kerületi titkár. Ezek a fényképek úgy gyűltek össze, hogy amikor kimentem valamelyik csoportot megnézni, nekem ajándékozták vagy elhozták. Prágai kiránduláson Pető Mariskával, a dunaszerdahelyi járási instruktorral. Előző nap elvittek bennünket a gömbaszögi ünnepségekre, az országút menti fákat díszítettük Pelsőctől Gombaszögig. Ez is gombaszögi kép. A központ dolgozói meg a járási titkárok. Nyolcvan százalékuk már nem él” – mondja Irma néni.
Számára a kamocsai Csemadok-krónika a legbecsesebb emlék. „Ezt nem adom oda! Itt van minden a kezdetektől. Fényképek a színdarabokról, a kirándulásokról, a jegyzőkönyvek. Az első színdarab az Erdész mátkája volt, még Dózsa Lajos tanította be. Ez a kép Hübs Samut ábrázolja. Amikor Samu bácsi meghalt, a felesége elhívott magához. Azt mondta, a lányom kint él Izraelben, ő már ezeket a dolgokat nem viszi el. Irmuskám, neked adom, azzal a kéréssel, hogy őrizd meg Samunak ezt a képét, hiszen tudod, milyen sokat dolgozott a Csemadokban. Tiszteltem, szerettem Samu bácsit, őrzöm a képét. Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművész rajzolta 1978-ban, azt is ráírta: „Samu bá, az irányító, szervező”.
A gyűjteménynek híre ment. Egy részét – köztük a Fáklya és a Hét bekötött évfolyamait, valamint a kamocsai Csemadok krónikáját – a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában állították ki. Tárlat rendezéséhez egyébként több alapszervezet is kérte az anyagot. Kuszy Károly udvardi alpolgármester, a Csemadok ottani alapszervezetének elnöke is megnézte a gyűjteményt. Az volt a véleménye, hogy Őszi Irmánál nem láthatják annyian, mintha kiállításokra vinnék. Mihelyst elrendezik az anyagot, indulhat a vándorkiállítás.
„Többen megkérdezték, miért csinálom mindezt, miért áldozok rá ennyit? Azért, mert én valóban sokat kaptam a Csemadoktól. Olyan emberek között lehettem, mint Szabó Rezső, Dobos László, Sidó Zoltán, Kolár Péter és a többiek. A Csemadok formálta a jellememet. Az egyszerű falusi lány látóköre kiszélesedett. Hadd dicsekedjem: a dunaszerdahelyi ünnepi ülésen a kitüntetettek között voltam. Minden gondom-bajom elfeledtem a sok kedves ismerős és jóbarát között” – mondja mosolyogva Irma néni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.