A tervek szerint mindegyik galántai középiskolában június végéig végzik el az átalakításokat, így a következő tanévet már teljesen akadálymentesített épületben kezdik (Shutterstock-illusztráció)
Akadálymentesítik Nagyszombat megye középiskoláit
Akadálymentesítés kezdődött a Nagyszombat Megyei Önkormányzat fenntartásában működő középiskolákban. Az átalakításokat fokozatosan kezdik, a megvalósítást legkésőbb az idei tanév végére tervezik.
A Nagyszombat Megyei Önkormányzat rendszerszinten foglalkozik az általa fenntartott középiskolák oktatási és környezeti színvonalának emelésével. Az akadálymentesítéssel megfelelő feltételeket alakít ki a fogyatékkal élő vagy mozgáskorlátozott diákok számára. A szenicei Ladislav Novomeský Gimnáziumban már elkezdődtek az építési munkák.
Az akadálymentesítési folyamatba a megye 19 iskoláját vontuk be, amelyekben fokozatosan még jobb hozzáférést biztosítunk az akadálymentes oktatáshoz minden diák számára. Eltávolítjuk azokat az akadályokat, amelyek gátolják a fogyatékkal élőknek abban, hogy teljes mértékben kihasználják az iskola minden helyiségét
– tájékoztatott Jozef Viskupič megyeelnök.
A szenicei gimnáziumban, ahová összesen 440 diák jár, már elkezdődött az akadálymentesítés, az átalakításoknak köszönhetően megszűnnek a fizikai korlátok, például a parkolóban, az iskola bejáratánál, a tantermekben, illetve új lift is készül. Az Európai Unió Szlovákiának szánt helyreállítási tervéből 180 ezer eurót tudnak felhasználni erre a célra.
Az akadálymentesítés már elkezdődött több középiskolában, Dunaszerdahelyen, Pöstyénben, Szenicén és Nagyszombatban. A programba a megye összesen 19 iskolája kapcsolódott be, azok, amelyekbe több mint 275 diák jár.
Kamil Vydarený, a galántai Kereskedelmi és Szolgáltatási Szakközépiskola igazgatója lapunknak elmondta, már ebben a hónapban elkezdődik az átalakítás, melynek során a három szintes A épületben liftet építenek, majd akadálymentes mosdókat alakítanak ki az első és a második emeleten. Rámpával akadálymentesítik továbbá a főbejáratot, az ajtókat mozgásérzékelővel látják el, akadálymentes folyosóval kötik össze az A és a B épületet, és akadálymentes tantermeket alakítanak ki az A épületben.
Az átalakításnak köszönhetően tulajdonképpen mindkét épület akadálymentessé válik, hiszen a lift és az összekötő folyosó lehetővé teszi, hogy mindenhol probléma nélkül közlekedhessenek a fogyatékkal élők. A B épületben már akadálymentesek a mosdók
– magyarázta az igazgató.
Az iskolának 320 diákja van, vendéglátó, szakács, pincér, cukrász, fodrász szakon tanulnak, amelyekre most még nem tudnak mozgáskorlátozott diákot felvenni, tehát az akadálymentesítés azok végett fontos, akik az iskolába látogatnak, például a szülők vagy mások. A távlati terveik között szerepel a vendéglátó szakon belül olyan szakok nyitása, amelyek alkalmas lehetnek testi fogyatékkal élők számára is, mint például a közgazdasági szak, így mindenképpen hasznos lesz az átalakítás.
Ami a fogyatékkal élők tanítását illeti, ugyanez a helyzet a galántai Műszaki Szakközépiskolában is: az iskola által kínált autószerelő és gépész szakok nem teszik lehetővé, hogy mozgáskorlátozottak tanuljanak ott, ugyanakkor az iskola vezetése fontosnak tartotta, hogy bekapcsolódjanak a projektbe, hogy korszerűsíthessék az iskolát. Erika Kissová igazgató elmondta, a főbejáratot, a földszinten két tantermet és két mosdót tesznek akadálymentessé.
Az ajtókat kiszélesítik és a tantermekbe állítható magasságú iskolapadok kerülnek. A főbejárat mozgásérzékelővel ellátott, automatizált lesz, amelyet rámpán lehet megközelíteni, tehát lényegében a földszintet tesszük akadálymentessé
– fogalmazott.
A Janko Matúška és a Kodály Zoltán Gimnázium egy épületben található. Utóbbi igazgatója, Marsall János kifejtette, nemcsak az épület válik akadálymentessé, hanem új parkolót is építenek mozgáskorlátozottak számára.
A háromemeletes épületben szükség van egy felvonóra, hogy minden tanterem megközelíthető legyen, eltávolítjuk a küszöböket, a villanykapcsolókat 20 cm-rel lejjebb helyezzük el. Akadálymentes mosdó és zuhanyzó is készül, rámpát szerelünk az épület hátsó kijáratára, hogy az udvarra is ki lehessen jutni
– fejtette ki az igazgató.
A főbejáratot már korábban akadálymentesítették, de mivel nem felel meg az európai uniós előírásoknak, ezért új rámpa készül. A szlovák tannyelvű gimnáziumba két évig járt egy kerekesszékes diák, ezért hozzá alkalmazkodtak a többiek, a földszinten volt az osztályuk, minden órát ott tartottak nekik.
A mi intézményünkben eddig még nem volt olyan testi fogyatékkal élő, mozgáskorlátozott diák, akinek szüksége lett volna a teljes akadálymentesítésre. Egy olyan diákunk volt, akinek születésétől kezdve hátgerincproblémái voltak, de őt is el tudtuk helyezni a földszinti osztályokban
– mondta az igazgató. Ha előfordult lábtörés vagy más sérülés a diákok körében, ami miatt gondot okozott a soklépcsős, emeletes épület, abban az esetben is a földszinti osztályokban oldották meg a tanítást átmenetileg. Mivel az étkező, az uszoda, a két tornaterem is a földszinten található, így minden elérhető mozgásszervi problémák esetén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.