A tolerancia éve elnevezéssel indított felvilágosító-nevelő programot negyedikes diákjai számára a komáromi Sellye János Gimnázium. A nyitóelőadásra Csáky Pált, a kormány kisebbségi és emberi jogokért felelős alelnökét kérte fel az iskola igazgatósága.
A tolerancia éve
A miniszterelnök-helyettes egy rendhagyó történelemóra keretében egyebek között a jogállamiságról a demokrácián alapuló alkotmányos rend fontosságáról, az emberi és kisebbségi jogok gyakorlásának lehetőségeiről beszélt.
Rámutatott arra, hogy szeptember 11-ét követően más határok vannak kialakulóban, mégpedig a jogállamiság és a terrorizmus között húzódó határok. A hallgatóság kérdéseire felvázolta az ombudsmani intézményben a polgárok számára rejlő lehetőségeket, szólt az MKP további kormányszerepéről és a megyei választások fontosságáról. Hiszen a negyedikes diákoknak több mint a fele már nagykorú, és decemberben először vesz részt választásokon. Csáky Pál a délután folyamán az iskola tanári karával is találkozott.
Andruskó Imre, az iskola igazgatója A tolerancia éve programmal kapcsolatban lapunknak kifejtette: „véleményem szerint egy jól működő iskolának három alappilléren kell nyugodnia. Az első az általa nyújtott magas szintű tudás, a második az egészséges nemzeti tudat formálása, a harmadik pedig – ami szeptember 11-e után sajnos rendkívül aktuálissá vált – a toleranciára való nevelés. Az, hogy a diákok el tudják fogadni a másságot, a sajátukétól eltérő nézeteket, kultúrákat.” A tegnapi vitaelőadást továbbiak követik. Október 22-én az iskola volt diákja, egy zsidó fiatalember népe kultúrájáról, hagyományairól tart előadást.
Egy héttel később Novák Tamás, a járási hivatal szociális osztályának vezetője arról beszél, miként éli meg zsidó létét a mai szlovákiai társadalomban. November elején egy roma értelmiségi fiatalember találkozik a diákokkal, aki büszkén vállalja roma származását, gyökereit, és – bár kiemelkedett abból a közegből, amelyből származik – segíteni próbál roma honfitársain. Decemberben arab nemzetiségű előadót szeretnének meghívni, aki a muzulmán hitet hozná közelebb a hallgatósághoz.
Andruskó Imre elmondta továbbá, hogy diákjaik túlnyomó többsége toleráns az idegenekkel, más kisebbségekkel szemben. Éppen ezét nem szeretnék, ha az amerikai esmények megzavarnák, elbizonytalanítanák őket.
A gimnázium egyébként még a tragédia másnapján, tehát szeptember 12-én részvétét fejezte ki az amerikai nagykövetségnek, és a nagykövet úr levélben köszönte együttérzésüket. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.