Párkány. A XXI. Balassi Bálint Kulturális Napokat a városi galériában nyitották meg Pécsi L. Dániel jelképtervező Bartók Béla útján című tárlatával, amely főképp a címertan és a heraldika kedvelőinek nyújt maradandó élményt, s egyúttal főhajtás a XX. század egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, Bartók Béla emléke előtt.
A tárlat Bartók Béla emléke előtt is tiszteleg
A színeknek a heraldikában külön jelentéstartalmuk van, a kék az éltető elemekre, a vízre, a levegőre, az égre utal, de a hűséget és az igazságot is jelenti. A zöld a remény, a tavasz, a halhatatlanság színe. Az alsó, vörös címermezőben arany hárfát látunk. A vörös egyrészt a fényesség, a meleg, a szeretet színe, másrészt a kiontott vérre, az üldöztetésekre utal, a mártíromságot szimbolizálja, s ebben a konkrét esetben Bartók emigrációját is jelképezi. A hárfa tisztelgés a zeneszerző és a zsoltáros ősök emléke előtt” – fejtette ki megnyitójában az alkotmánybíró. Pécsi L. Dániel a szlovákiai magyarokhoz is több munkájával kötődik, ő tervezte például a szlovákiai református egyház és a párkányi Szent Imre Óvoda címerét is. A rendezvényt B. Kovács István történész levélben üdvözölte, kiemelve Bartók Béla gömöri kapcsolatait. A tárlat a Csemadok érsekújvári és helyi szervezetének jóvoltából tekinthető meg. (buch)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.