A tárlat Bartók Béla emléke előtt is tiszteleg

Párkány. A XXI. Balassi Bálint Kulturális Napokat a városi galériában nyitották meg Pécsi L. Dániel jelképtervező Bartók Béla útján című tárlatával, amely főképp a címertan és a heraldika kedvelőinek nyújt maradandó élményt, s egyúttal főhajtás a XX. század egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, Bartók Béla emléke előtt.

A dorogi születésű címerművész kiállításán egyházi és világi jelképeket láthatunk a Kárpát-medencéből, Kárpátaljától a Délvidékig, köztük például az unitárius egyházét is, melynek Bartók Béla is tagja volt. Pécsi L. Dániel 1978-ban múzeumi műtárgyvédelmi mérnökként került a Múzeumi Restaurátor és Módszertani Központba, és többek közt részt vett a koronázási palást restaurálásában is. Már a kilencvenes évek elejétől tervez és alkot különféle címereket, Kukorelli István budapesti alkotmánybíró szerint magas szakmai színvonalon, a címertan szabályait messzemenően figyelembe véve. „A kiállítás egyik értékes darabja a Bartók Béla nevét 2001 óta viselő budapesti unitárius egyház címere. A csücskös talpú pajzsot a mester egy vágással két mezőre osztotta. A felső, kék mezőben saját farkába harapó fehér kígyó, és egy zöld halmon álló fehér galamb látható. Az egyetlen magyar alapítású egyház, az unitárius ősi jelképe ez, amely a jézusi tanításra utal: Legyetek okosak, mint a kígyók és szelídek, mint a galambok. A kék címermező jobb sarkában arany nap, bal sarkában pedig ezüst hold látható. Ugyanezek a szimbólumok Énlaka és Homoródkeményfalu címereiben is megtalálhatók. Nem véletlenül, mivel a kék szín továbbá a nap és a hold a legrégibb, Zsigmond király által adományozott székely jelképek közé tartoznak. A nap és a hold a keresztény szimbolikában az Atyát és a Fiút jelentette.

A színeknek a heraldikában külön jelentéstartalmuk van, a kék az éltető elemekre, a vízre, a levegőre, az égre utal, de a hűséget és az igazságot is jelenti. A zöld a remény, a tavasz, a halhatatlanság színe. Az alsó, vörös címermezőben arany hárfát látunk. A vörös egyrészt a fényesség, a meleg, a szeretet színe, másrészt a kiontott vérre, az üldöztetésekre utal, a mártíromságot szimbolizálja, s ebben a konkrét esetben Bartók emigrációját is jelképezi. A hárfa tisztelgés a zeneszerző és a zsoltáros ősök emléke előtt” – fejtette ki megnyitójában az alkotmánybíró. Pécsi L. Dániel a szlovákiai magyarokhoz is több munkájával kötődik, ő tervezte például a szlovákiai református egyház és a párkányi Szent Imre Óvoda címerét is. A rendezvényt B. Kovács István történész levélben üdvözölte, kiemelve Bartók Béla gömöri kapcsolatait. A tárlat a Csemadok érsekújvári és helyi szervezetének jóvoltából tekinthető meg. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?