A tárca mindhol külön méri fel az aszálykárt

Kassa. Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter tegnap nyolc kelet-szlovákiai szövetkezetet, illetve agrárvállalkozást látogatott meg, hogy személyesen mérje fel a nagy szárazság okozta károkat.

Saját szemmel. A mezőgazdasági miniszter a tegnapi kelet-szlovákiai aszálymustrán(Veronika Janušková felvétele) Az útvonalat a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara szakemberei javasolták, nyilván azért, hogy a kedvezőtlen viszonyokat mutassák be a tárcavezetőnek. A Kassa környéki termőföldeken akár öt kilométerenként változhat a helyzet, a szepsi síkságon például az átlagos csapadékmennyiségnek idén csupán az egyharmadát mérték. „Nem volt öt-hat nap, amikor folyamatosan esett volna. Tavaly nyáron évszázados aszályrekord dőlt meg a járásban, idén viszont még rosszabb a helyzet: valószínűleg ez lesz az utóbbi 150 év legszárazabb nyara” – panaszolta a miniszternek Marián Sabolčák, a Mezőgazgasági és Élelmiszeripari Kamara regionális elnöke, hozzátéve, hogy a kormány segítsége nélkül a Kassa-vidéki járás szövetkezeteinek mintegy egyharmada csődközelbe kerül. A várostól tíz kilométerre fekvő Haniska községben például a rendkívül igénytelen lucerna is megsínylette a szárazságot, a kukorica csövei pedig olyan aprók, hogy nem tudni, alkalmasak lesznek-e emberi fogyasztásra. A repce hektárhozama egy tonnánál kisebb, ami az átlagos 2-3 tonnához képest rendkívül kevés, búzából pedig a 4-5 tonnás átlagtermés helyett hektáronként alig 2 tonnát tudnak learatni.

A mezőgazdászok aggódva nézik a naptárat, attól félnek, nem kapják meg időben a segítséget, s emiatt több helyen nem tudják majd elkezdeni az őszi vetést.

Simon Zsolt szerint a szárazság olyan természeti csapás, amelynek lefolyása nem szembetűnő, következményei azonban annál inkább. A miniszter már tárgyalt a pénzügyi tárcával a mezőgazdaság helyzetéről, az országjárást követően pedig átfogó elemzést készít, méghozzá nem a régiós átlagokat véve figyelembe, hanem egyenként az összes szövetkezet és vállalkozó helyzetét, a felhasznált technológiákat, illetve a termelésre eddig fordított pénz mennyiségét. Általánosítani ebben az ágazatban nem lehet, a Tőketerebesi járásban, Kisgéres környékén például éppen a miniszteri látogatás előtt esett negyven miliméternyi csapadék, megmentve a kukorica-, a napraforgó- és a cukorrépatermést. A minisztérium elemzése várhatóan szeptember elején kerül a kormány elé. Simon Zsolt nem kívánt jóslásokba bocsátkozni a költségvetés esetleges módosítását illetően, mivel az aszálykárok konkrét összege még nem áll rendelkezésre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?