<p>Találkozni, békülni, beszélgetni. Mindössze ennyi a célja a Karácsonyi kézmelengető elnevezésű rendezvénynek, melyet pénteken rendeznek meg a határvárosban.</p>
A szlovák–magyar viszonyról Ipolyságon
2006-ban a szervezők még valóban megelégedtek azzal, hogy „nemzetiségre, fajra, felekezetre, nemre való tekintet nélkül” összegyűljenek a város főterén, és körülállják a Fero Guldan pozsonyi képzőművész tervezte szimbolikus kályhát. 2007-ben a schengeni határnyitás apropóján már négy tematikus kerekasztal-beszélgetésre is sor került, több mint egy tucat előadóval. Idén is egy égető problémáról, a feszült szlovák–magyar viszonyról beszélgetnek a meghívott vendégek, reményeik szerint a helyi lakosok bevonásával. A városháza színháztermében fél háromkor kezdődő vitafórum címe: Van-e megoldás?!
Hunčík Péter pszichiáter, az esemény ötletgazdája elmondta, már tavaly elhangzott egy figyelmeztető mondat, mely szerint attól, hogy a határok megnyílnak, még nem rendeződnek automatikusan a viszonyok, azért bizony tenni kell. Avészforgatókönyv beigazolódott. Tehetetlen a politikai elit, mely nem tudja, vagynemakarja kezelni a helyzetet, az átlagember pedig éli a maga mindennapiéletét, és elhiszi,hogy a gyűlölködés természetes dolog. Mint Hunčík kifejtette, egy amerikai alapítvány, a Partners for Democratic Change (PDC) magyarországi és szlovákiai tagszervezeteinek a napokban lezajlott budapesti találkozóján elhangzott, a vegyes lakosságú vidékek véleményformáló személyiségeitkellbevonniamunkába, a helyi értelmiséget, a civil társadalmat kell megszólítani, a polgármesterekkel, a papokkal, a tanítókkal, az orvosokkal kell együtt gondolkodni. Hunčík azonnal javasolta, találkozzanak Ipolyságon, kezdjék el ott a munkát. Nem előadásokra van szükség, hanem ötletekre, konkrét javaslatokra, lépésekre. Végig kell gondolni, milyen lehetőségekvannak. A vitafórumra várják Dušan Ondrušeket, a világszerte ismert pszichológust, a szlovák PDC igazgatóját, Závada Pált, a szlovák származású magyar prózaírót, a magyarországi PDC képviseletében, és Orbán Györgyöt a neves kultúraszervezőt, a budapesti Ráday Könyvesház vezetőjét, a Kárpát-medencei együttműködésen alapuló kulturális projektek szakértőjét. A rendezvényt együtt szervezi az Ipolyság Város Pecsétje alapítvány, az önkormányzat, valamint a katolikus, evangélikus és református egyházközség. (fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.