A szakemberek nem engedték eltakarni a középkori freskót

<p>Nyitra. Nemzetközi szakmai bizottság döntött a Szent Emerám-székesegyházban talált középkori freskó sorsáról, miután a helyi restaurátorok és műemlékvédők nem tudtak megegyezni.</p>

VRABEC MÁRIA

A páratlan értékű falfestményt a restaurátorok másik falra akarták áthelyezni, hogy a nagyközönség gyönyörködhessen benne, a műemlékvédők azonban azzal érveltek, hogy az alkotásnak az eredeti helyén, az oltár mögött kell maradnia.

Kompromisszumos megoldásként az került szóba, hogy a freskót a vártemplom másik falán újra megfestik, vagy egy méretazonos fotóját bocsátják közszemlére. Az mostanáig fel sem merült, hogy a barokk oltárt is áthelyezhetnék, ezzel a javaslattal a cseh, osztrák, magyar és szlovák szakemberekből álló tizenöt tagú bizottság állt elő, amely az ünnepek előtt vizsgálta meg a freskót. A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az 1662-ból származó, márványból faragott oltárt, amelyet a falfestmény restaurálása miatt úgyis szétszedtek már, egy másik falon rakják össze. A Krisztus keresztről való levételét ábrázoló 1200 kilós alkotás ma még a templom egyik hajójában fekszik, a tervek szerint húsvétkor már az új helyén lesz. A szakmai bizottság állásfoglalását ugyanis a műemlékvédők is elfogadták és kötelezték magukat, hogy annak értelmében járnak el.

A püspöki hivatal szerint a lehető legjobb döntés született, mert a közönség így többet láthat a templom kincseiből. A restaurátorok ugyancsak üdvözölték a döntést, vezetőjük elmondta, reménykedni sem mertek ilyen jó megoldásban. „A kezdetektől azt mondtuk, ha a freskót ismét eltakarjuk, a légmentes térben romlani fog az állapota. Kár lett volna érte, mert Szlovákiában biztos nincs még egy ilyen falfestmény, Európa-szerte is nagyon kevés maradt fenn. Most már biztos, hogy a 14. században készült, a stílusa firenzei mesterek munkájára vall. Tájainkra nem jellemző módon több jelenetet ábrázol, az alkotó egy képbe komponálta Szűz Mária halálát és menybemenetelét” – magyarázta Vladimír Plekanec, a templomban dolgozó régész-restaurátor csoport vezetője.

A freskót eredeti szépségében húsvétkor láthatják először a templomba látogatók. Mellette egy másik, még régebbi falfestményt is találtak azóta a régészek, de azt nem fogják feltárni, mert a katedrális barokk díszítőelemeiben is kárt okoznának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?