Ipolyság. Az Európai Unió Phare–CBC programjából 6,5 millió koronát kapott az ipolysági székhelyű Hont–Ipoly Menti Települések Társulása, hogy feltérképezze a térség vállalkozásait, információs pontokat építsen ki, és megalapozzon egy számítógépes adatbázist.
A nógrádi régió vállalkozóit is segítő tudásbázis
A társulás a nagykürtösi Koliba polgári társulással és a Duna–Ipoly Önkormányzati Területfejlesztési Program Társulással együtt valósította meg a projektet. Tizenhárom hónap alatt fejeződött be a két vállalkozói központ és inkubátoriroda, valamint az öt internetes pont kiépítése, valamint az adatbázis beindítása.
Tavaly szeptember 14-én indult a projekt, és idén szeptember végén fejeződött be. A folyamat koordinátora Gubiš Ágnes és Majerčík Ivett projektmenedzser volt. Egyhavi működés után Gubiš Ágnes örömmel állapította meg, hogy a vállalkozók kihasználják és keresik a szolgáltatásokat. Az Ipolysági Városi Hivatal épületének első emeletén található a két számítógéppel felszerelt, nyomtatóval és másológéppel ellátott „inkubátorház”, a földszinten pedig egy tárgyalóterem áll az érdeklődők rendelkezésére – ugyancsak egy számítógéppel. „A vállalkozói inkubátor júniusi indulása óta ötven ügyfelet fogadott” – mondta Gubiš Ágnes.
Az ipolysági mellett Nagykürtösön a Koliba polgári társulás székházában is megnyílt egy hasonló központ. Paláston, Százdon, Ipolynyéken, Alsósztregován is egy-egy internetes pont várja a helyi vállalkozókat vagy vállalkozást indítani szándékozókat. Általában a községi hivatalokban kapott helyet a számítógép és a nyomtató, Paláston pedig a könyvtárba került.
A községek 13 hónapon keresztül együtt éltek ezzel a projekttel, és nagy örömmel fogadták, hogy nem csak a központokra gondoltak a pályázatírók. Idén februárban kezdődött meg a Hont–Ipoly menti régió, a Nagykürtösi járás, valamint öt magyarországi mikrorégió (Szob, Vác, Rétság, Balassagyarmat és Szécsény) vállalkozásainak feltérképezése, s az adatgyűjtés augusztusban fejeződött be.
Magyarországon és Szlovákiában is hozzávetőleg száz-száz település tartozik e területhez, ezeket végiglátogatták a társulás munkatársai, és nemcsak a helyi vállalkozások adatait gyűjtötték, hanem az önkormányzatok elképzeléseit, lehetőségeit is kutatták. Felmérték például, hogy mennyire készült fel egy-egy település cég(ek) fogadására. Egyebek közt arra is kitértek, hogy vannak-e alkalmas telkek, ingatlanok, a közművesítés és a szolgáltatások terén milyen a helyzet. A felmérés szerint a határ magyarországi oldalán már nagyon fontos a turizmus, Szlovákiában még mindig első helyen van a mezőgazdaság és az ipar.
A számítógépes adatbázis mellett kétezer példányban katalógust is kiadtak, amelybe 1600 vállalkozás került be – fele-fele arányban mindkét országból. Gubiš Ágnes elmondta: úgy döntöttek, azokat a vállalkozásokat is szerepeltetik, amelyekről csak hiányos adatokat sikerült szerezni, mert úgy gondolják, ők elvégezték a munka 90 százalékát, ám a maradék tízet az érintetteknek kell hozzátenniük. Bővebb információkat az érdeklődők a www.poiplie.eu oldalon találnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.