A legtöbb pontot elért csapatok katlant, hurkatöltőt és sütőtárcsát kaptak a II. Kolbászfesztiválon
Másodszor szervezték meg a Kolbászfesztivált a farkasdi önkéntes tűzoltók. Tizenhat csapat nevezett be a versenybe, hogy kiderüljön, melyik készíti a legfinomabb kolbászt. A rendezvénnyel a helyi szervezetek közötti együttműködést erősítik.
Szombat reggel a csapatok regisztrációjával kezdődött a II. Kolbászfesztivál Farkasdon. Délelőtt tizenhat csapat keverte be a tölteléket a saját receptje alapján, majd töltötte és sütötte ki a kolbászt, hogy a zsűri kiválaszthassa a legfinomabbat.
Hagyományteremtés
Forró Tamás, a Vágfarkasdi Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke lapunknak elmondta, néhány évvel ezelőtt Farkasd testvértelepülésén, a magyarországi Polgárdiban vettek részt hasonló fesztiválon, és annyira megtetszett nekik az ötlet, hogy úgy döntöttek, itthon is szerveznek hasonlót. 2019-ben nagy sikerrel meg is valósult az első Kolbászfesztivál, majd két év kényszerszünet következett a koronavírus-járvány miatt. A december eleji időpontot azért választották, mert ebben az időszakban nincsenek rendezvények a faluban, illetve régen ekkor voltak a disznóölések.
„A célunk az volt, hogy összehozzuk a helyi közösségeket, ezért csak farkasdi szervezetek, cégek nevezhetnek be a versenybe. Jó alkalom a csapatok vezetőinek az eszmecserére, az ötletelésre, hogy mivel tudnánk a falut előremozdítani, szépíteni. A Covid-19 járvány lecsengése után még inkább érezhető, hogy van értelme az ilyen kezdeményezésnek, hiszen a járvány alatt elidegenedtek az emberek egymástól, nagy szükség van a csapatépítésre”
– fejtette ki.
Kolbász és siska
A csapatok a befizetett nevezési díj ellenében asztalt, padokat, két kenyeret és 5 kg darált húst kapnak, csak azt szabad felhasználni a kolbászhoz. A kolbász többi hozzávalóit, a fűszereket, a belet maguknak kell beszerezniük. „A nevezési díjból vesszük meg a verseny első három helyezettjének járó ajándékot és kifizetjük a zenészt, aki egész nap szórakoztatja a vendégeket. A csapatok reggel különféle finomságokkal érkeznek, a kolbász mellett többféle étel készül reggelire, ebédre, vacsorára, például lecsó, pacalpörkölt, takart, azaz töltött káposzta. Hogy a sok sós étel mellett kerüljön az asztalra édesség is, a tűzoltó csapat női tagjai túrós siskát, vagyis fánkot sütnek napközben, és többen süteménnyel érkeznek. Délelőtt kell a kolbászt megtölteni, megsütni, majd az összes csapat 1-1 tagjából álló zsűri 13 órakor kóstolja végig és pontozza az elkészült finomságokat. Délután a szervezetek tagjainak hozzátartozói, ismerősök, barátok is megérkeznek, együtt fogyasztjuk el az ételeket. A szórakozás akár hajnalig is elhúzódik” – tudtuk meg Forró Tamástól.
Aktív énekesek
A református Dalárda Farkasdon az 1700-as évektől működik az egyház mellett. Jelenlegi tagjai a vezetőjük, Molnár Károly, a református egyház kurátorának elmondása alapján hetente tartanak próbát, de a beszélgetésre is időt szánnak.
„Ez egy 15 tagból álló baráti társaság, sok rendezvényre elmegyünk, de nem csak énekelni szeretünk. Az istentiszteleteken, temetéseken, valamint a környéken szervezett énekversenyeken, fesztiválokon szoktunk szerepelni, többször jártunk Magyarországon is. A csapatunk bővítésére igyekszünk olyanokat megszólítani, akik közösségbe való emberek, akikre nem csak az énekléskor, fellépéskor, hanem a maihoz hasonló rendezvényeken is számítani lehet”
– fogalmazott a Dalárda vezetője. Elmondta azt is, mire kell odafigyelni a kolbász készítésekor. A legfontosabb, hogy minél kevesebb levegő kerüljön a húsmasszába, ezért a töltőbe szorosan kell azt belerakni. Sütés előtt tanácsos 10-12 percre hideg vízbe áztatni a kolbászt, a bőrét pedig fogpiszkálóval több helyen megszurkálni, nehogy sütéskor kirepedjen. A kolbász receptjét az éneklőcsoport tagjai közösen állították össze.
Szórakozni és szórakoztatni
A Bacardi Party nevű szervezet a közösségi élet meghatározó szereplője Farkasdon. Vezetője, Deák Attila úgy fogalmazott, tagjai tősgyökeres farkasdiak, több mint húsz éve szerveznek a faluban programokat, például sportnapot, gyerekprogramokat.
„Mindenki ismer minket, mindenkivel jó kapcsolatot ápolunk, szeretünk szórakozni és szórakoztatni, nem maradhatunk ki a Kolbászfesztiválból. Rendkívül jó baráti kapcsolatban állunk a tűzoltókkal, szinte sajátunknak érezzük a rendezvényt”
– mondta el a csapatvezető. Más csapatoktól eltérően 11 óra körül még nem kezdték el a kolbásztöltést. Deák Attila úgy fogalmazott, a tölteléknek érnie kell, azért nem kezdték el hamarabb a töltést, hogy a húsmassza összeálljon.
„A csapatban megvannak rá a megfelelő tagok, akik értenek a kolbászkészítéshez, úgy számították ki, hogy jusson 1-2 óra az érlelésre. A készítést teljesen rájuk bízzuk, a legtöbben nem szólunk bele. Az ízesítés hagyományos farkasdi recept alapján készült. Szerintem mind a 16 résztvevő csapat nagyon hasonló kolbászt készít”
– tette hozzá.
Szolgálnak és töltenek
A farkasdi állami rendőrség csapata is benevezett a kolbásztöltő versenybe. Molnár Igor kultúrfelelőstől megtudtuk, a faluban szervezett rendezvényeken való részvételért felel a rendőrségnél, a Kolbászfesztivál előkészületeit is ő végezte.
„Ma tulajdonképpen sütőmester vagyok, tárcsán grillezett hagyma és fokhagyma, valamint őz-sertés szafaládé készült. Emellett a kolbásztöltelékből pogácsát sütöttünk, ami már el is fogyott, közben pedig töltjük a kolbászt, amely Matúš Ferdinánd családi receptje alapján készült”
– fejtette ki. A farkasdi rendőrségen összesen 14-en dolgoznak, közülük öten tudtak részt venni a fesztiválon, mert többen szolgálatban voltak.
Kolbásztöltő ifjúság
Az Ifi Farkasd Polgári Társulás képviseletében Pál Zoltán beszélt a szervezet tevékenységéről.
„Az ifjúsági klub mindig a fiatalokat összegyűjtő szervezet volt, de manapság egyre kevesebb fiatalt érdekel az efféle tevékenység, ezért a tagok kezdenek kiöregedni. Mindig megszólítjuk a kilencedik évfolyam tagjait, hogy csatlakozzanak hozzánk, de vannak köztünk örökifjú harmincasok is”
– fogalmaz nevetve. A kolbászkészítés Pál Zoltán szerint nem idegen tevékenység egyik klubtag számára sem, hiszen Farkasdon a falusi élethez még mindig hozzátartozik a disznóvágás.
„Mindenkinek megvan a saját bevált receptje. Úgy vélem, hogy a kolbász érzi a szeretetet, tehát ha szeretettel készül, akkor a siker garantált. Nem is az a lényeg, milyen hozzávalókat teszünk bele, hanem az, hogy összejövünk, találkozunk, beszélgetünk más szervezetekkel is”
– hangsúlyozta. Az ifiklub a batyus bál, a majális, nyár esti táncos mulatságok, a nyárbúcsúztató és a szüreti fesztivál szervezője, valamint rendszeres résztvevője a község rendezvényeinek.
Polgárdi vendégek
Farkasd még a szocializmus éveiben alakított ki testvértelepülési kapcsolatot Polgárdival. A legerősebb kapcsolat a két tűzoltóegyesület tagjai között szövődött.
„Több mint húsz éve járunk Farkasdra a tűzoltó barátainkhoz, most is örömmel jöttünk. Ha meglátom a község tábláját, mindig úgy érzem, hogy hazajöttem, mert nagy szeretettel fogadnak bennünket, de úgy gondolom, hogy ez kölcsönös”
– fogalmazott Kertész Károly, a polgárdi tűzoltók parancsnoka, aki tizenkét fős csapattal vett részt a fesztiválon.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.