Kassa. Három környezetvédő szervezet fogott össze egy ötszáz hektáros erdőterület megmentése érdekében. A kivágásra ítélt fák többsége a civilek szerint pótolhatatlan kincs. A SOSNA, a VLK erdővédő egyesület, valamint a Föld Barátai tiltakoznak a külvárosi magánépítkezéseket ösztönző önkormányzati akcióterv ellen.
A képviselők nem látják a háztól az erdőt?
Szerintük a családi házak tulajdonosain kívül mindenki rosszul járna a városi képviselők által kidolgozott terv megvalósítása esetén. „A Girbes és Misla környéki száz hektáros erdőterület van a legnagyobb veszélyben, itt ugyanis már az urbanisztikai hatástanulmány kidolgozásánál tartanak, anélkül, hogy a mi véleményünket kikérték volna. Az Európa-szerte ritkaságszámba menő, százharminc éves fák és védett növények értéke számításaink szerint eléri a 800 millió koronát, ráadásul mintegy ötven védett madárfaj is él az erdőkben. Tudjuk, hogy sürgősen pénz kell a városkasszába, de ezt a megoldást mégsem tartjuk szerencsésnek” – állítja Štefan Szabó, a SOSNA egyesület vezetője. A szóban forgó száz hektáron a tervek szerint az első időszakban 346 „környezetbarát” ház épülne, a civilek szerint azonban ez a lépés a természeti egyensúly megbontásával járna, és a négyzetméterenként 250 koronás bevételnél jóval nagyobb kár keletkezne. Ráadásul az eset precedenst teremthetne, így más városszéli erdők is veszélybe kerülnének. A környezetvédők azt javasolják a város vezetésének, erdők helyett kihasználatlan mezőgazdasági területeket bocsásson áruba.
Michal Kravčík városi képviselő, az akcióterv egyik kidolgozója másképp vélekedik. Szerinte a skandináv mintára készült terv egyszerre oldja meg a lakásgondokat és az erdők kihasználtságának növelését, ráadásul összhangban van a kassai erdőkre vonatkozó környezetvédelmi programmal. Ennek kidolgozásában az említett civil szervezetek is részt vettek. Kravčík azt állítja, a város a szóban forgó akcióterv előkészítésekor szintén együttműködésre kérte a környezetvédőket, ám ezek nem éltek a lehetőséggel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.