A főorvos szerint a megmentett baba utógondozása nem különbözik a többi újszülött ellátásától
A kassai babamentő inkubátor eddig már húsz újszülöttnek segített
Néhány nappal ezelőtt egy pozsonyi babamentő inkubátorban elhunyt csecsemő halála rázta meg a hazai közvéleményt. Április 19-én reggel a mentősök egy újszülött mozdulatlan testét találták meg. A rendőrség már büntetőeljárást indított az ügyben emberölés bűntette miatt. A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) is rendelkezik babamentő berendezéssel, ott eddig 20 csecsemő életét mentették meg az inkubátornak köszönhetően.
A pozsonyi incidenst követően a kassai UNLP vezetése egy tájékoztató közlemény keretében magyarázta el az embereknek az ilyesfajta inkubátorok működését, illetve arról is beszámoltak, hogy az ország húsz babamentő inkubátora közül a kassai UNLP épületében is működik egy ilyen. „A mi inkubátorunk a Rastislavova utca 43. szám alatti épületben van, a kórházi monoblokk földszintjén, ahol a szülészeti osztály és gyermekgyógyászati osztály is található. A babamentő inkubátor a nyilvánosság számára is hozzáférhető helyen található, a benne elhelyezett kisbabákról kórházunk személyzete gondoskodik” – mondta Iveta Kostelníková, az UNLP Rastislavova utcai gyermekgyógyászati osztály főorvosa. Mint megtudtuk, a kassai inkubátort 2005-ben alakította ki az Esélyt a Nemkívánatosaknak Polgári Társulás abból a célból, hogy az anyák névtelenül és büntetlenül elhelyezhessék benne újszülöttjeiket anélkül, hogy bárki keresné őket, vagy a baba származását.
Automatikus riasztás
„Az inkubátor eddigi működése során összesen 14 fiút és 6 lányt mentett meg. Tavaly két csecsemőt helyeztek el benne. Eddig szerencsére nem tapasztaltunk semmilyen problémát a működésével kapcsolatban” – magyarázta a főorvos. Ahogy azt a főorvos beszámolójából megtudtuk, a babamentő inkubátor gyakorlatilag 2 alkalommal riasztja a gyermekgyógyászati osztály alkalmazottjait. Az első alkalommal azt jelzi, hogy az inkubátor ki van nyitva. A második riasztás három perccel később érkezik azt jelezve, hogy egy csecsemőt helyeztek az úgynevezett életmentő fészekbe. „Az inkubátor felett elhelyezett kamerának köszönhetően a 4. emeleti kórteremben dolgozó alkalmazottak azonnal ellenőrizhetik az inkubátort. Az osztály munkatársai ezen kívül naponta kétszer személyesen is ellenőrzik az inkubátort, mégpedig a műszak elején, reggel 7.00 órakor és távozáskor, este 19.00 óra körül. A mentőfészekbe került csecsemőket perceken belül biztonságba helyezhetjük” – tette hozzá Iveta Kostelníková.
Azonnali segítség
„A megtalált újszülötteket egy teljes körű orvosi kivizsgálásban részesítjük. A gyerekorvos megvizsgálja a csecsemőt, elvégzi az alapvető klinikai vizsgálatokat, megbecsüli az életkorát a külső jegyek alapján: súlya és hossza, a kiszáradt köldökzsinór maradványainak jelenléte szerint. Persze olyan is előfordult már, hogy a csecsemőnél egy cédulát találtunk, amelyen a baba neve és születési dátuma szerepelt. Az alkalmazottaink mindent dokumentálnak, még a baba ruházatát vagy ápoltságát is, illetve azt is, hogy tiszta vagy elhanyagolt állapotban volt-e. Az alapvető laboratóriumi vizsgálatokon kívül toxikológiai vizsgálatnak is alávetjük a kicsiket. Erre az anya lehetséges drogfüggősége miatt van szükség, de kenetvételt és szerológiai vizsgálatot is végzünk az esetleges fertőzések jelenléte miatt” – zárta Kostelníková.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.