A jövőkép nem túl biztató, de van perspektíva##4#

Az utóbbi időben a kórházakkal kapcsolatban leginkább az adósságaik és a leépítésre váró részlegeik jutnak eszünkbe. A leépítések során általában munkaerő-elbocsátásra is sor kerül, amely elsősorban a kisegítő munkaerőt és az általános nővéreket érinti.

Kopecká igazgatónő optimista(Szabó Ottó felvételeiAz egészségügy és a nővérek foglalkoztatottsága egyelőre nem túl biztató jövőképe ellenére a nővérképzés új irányairól, perspektíváiról Katarína Kopecká, a Rozsnyói Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója számol be. Ez az egyetlen egészségügyi szakiskola Kelet-Szlovákiában, amelyben van magyar osztály is.

A Rozsnyói Egészségügyi Szakközépiskola közvetlenül a főtér mellett, szép, klasszicista épületben található, az épület jelenleg az evangélikus egyházé. Az iskolát Katarína Kopecká igazgató aszszony mutatja be nekünk, aki 1987-től tanít az iskola falai között.

„Az iskola 1951-ben alakult szlovák és magyar tanítási nyelvvel. Azóta megszakítás nélkül két nyelven oktatunk. Előbb egészségügyi nővéreket képeztünk, majd ez kiegészült gyermeknővérek képzésével, ám ez megszűnt, mert az általános nővéri képzés a kórházi osztályok mindegyikére képesítést ad. A 2001–2002-es iskolai évtől ismét változott a helyzet, mert megszűnt az általános nővérképzés is, s helyette egészségügyiasszisztens-képzés folyik. Ezen kívül kétéves nappali tagozatos, érettségi utáni továbbképzést és egyéves szanitécképzést is tartunk, valamint hároméves, nappali tagozatos, okleveles általános nővéri képesítést is el lehet érni, amely újdonságnak számít. A tanulmányok befejeztével a diákok olyan oklevelet kapnak, amely kompatibilis az Európai Unió követelményeivel. Ők tehát az Európai Unió országaiban teljes értékű nővéreknek minősülnek. Nem kell félni attól, hogy ha nem tanulnak tovább, és nem kapnak bakkalaureátusi végzettséget, nem tudnának elhelyezkedni.” Mint azt az igazgató asszonytól megtudtuk, az egészségügyi asszisztenseknek lehetőségük van főiskolán tovább tanulni, ahol bakkalaureátusi vagy magiszteri fokozatot érhetnek el. Két éve minden szlovákiai egészségügyi középiskola átalakult erre a négyéves, nappali tagozatos, egészségügyiasszisztens-képzésre.

Az iskolában jelenleg 317 diák tanul 11 osztályban, amelyből 214 tanuló szlovák, 103 magyar anyanyelvű. Ezekből az osztályokból kettő, az első és a második az egészségügyiasszisztens-képzésre szakosodott. A harmadik és a negyedik osztályban még fut az általános nővérképzés addig, amíg a jelenlegi harmadikosok nem végeznek. Mindkét szak rendelkezik magyar osztályokkal is. Összességében tehát nyolc osztályban tanulhatnak nappali tagozaton. A nappali tagozaton kívül levelező tanulási lehetőség is van, okleveles általános nővér szakon, de ez olyanoknak szól, akiknek már legalább egyéves ápolói gyakorlatuk van és foglalkoztatottak.

A diákok a gyakorlati képzést a városban, a Szent Borbála kórházban oldják meg. Az első két évben laboratóriumi körülmények között kezdődik a gyakorlat, majd harmadikban és negyedikben a természetes feltételek között. Katarína Kopecká elmondta, a növendékek negyedik évre már nagyon otthonosan mozognak a kórházban. Az általános nővérképzés egy záródolgozattal végződik, amelyet a diákoknak meg kell védeniük. Ezt követik az elméleti és gyakorlati vizsgák.

Mivel egész Kelet-Szlovákiában ez az egyetlen olyan egészségügyi középiskola, ahol magyar nyelven is tanulhatnak a diákok, Királyhelmectől Fülekig mindenhonnan érkeznek Rozsnyóra. Ezen kívül már csak Érsekújvárban és Dunaszerdahelyen van magyar osztályú iskola. A távolról érkezők diákotthonokban, jó körülmények között lakhatnak. Kopecká asszony elmondta, a magyar osztályokban az összes tantárgyat lehet magyarul tanulni. „Ez már 1951-től folyamatosan így van. Olyan régióban élünk, ahol előnyt jelent egy nővér számára, ha magyarul is tud. A szakkifejezéseket pedig megtanulják szlovákul és latinul is.”

Sok szülőt visszarettenthet az új rendszerre való átállás. Azt gondolhatják, négy évi tanulás, taníttatás után nem kapják meg gyerekeik azt a végzettséget, amit ugyanennyi idő alatt azelőtt kaptak. Erről Kopecká igazgató asszonynak az a véleménye, hogy a szülőknek nem kell tartaniuk színvonaleséstől. A transzformáció úgy hozta, hogy a nővérnek főiskolai végzettség kell. „Bár személy szerint nem tudom, mit kezd majd az egészségügy ennyi főiskolát végzett nővérrel. Mert valakinek a beteget is ápolni kell, s az nem lesz más, mint az egészségügyi asszisztens. Nem beszélve arról, hogy a magasabb végzettségű nővér alkalmazása drágább a kórházaknak. Én úgy vélem, jól érvényesülnek majd az asszisztensek is. Ma ezt még nem tudjuk megítélni, sokan félnek attól, hogy esetleg tovább kell majd tanulniuk. Azt hiszem, hogy nem lehet mindenkiből főiskolát végzett nővér. A magasabb végzettségű nővéreknek már más kompetenciával kell rendelkezniük, de erre még az ország nincs felkészülve. A szülőknek tehát egyáltalán nem kell félniük, mert az asszisztensek is el fognak tudni helyezkedni, nem beszélve arról, hogy ugyanolyan érettségi vizsgát tesznek, mint a gimnáziumokban. Ebből kifolyólag ha kedvük támad, bármilyen főiskolai szakon továbbtanulhatnak.”

Katarína Kopecká szerint végzős diákjaik nagyon jó eséllyel helyezkednek el. „Nagyon megörültem, amikor azt mondták nekem a munkaügyi hivatalban, hogy a munkaerőpiacon legjobban a mi végzőseink tudnak elhelyezkedni. Ebben a szakmában szinte nincs munkanélküli, mert ha helyben nem is tud mindenki munkát találni, elmennek Besztercebányára, Pozsonyba, Brünnbe, Prágába munkalehetőség után.”

Keleten az egyetlen magyar nyelven oktató egészségügyi iskola De nemcsak Csehországban, Németországban vannak végzősei a Rozsnyói Egészségügyi Szakközépiskolának, hanem Finnországban, Amerikában, Ausztráliában, Svédországban, Olaszországban, Magyarországon is. Ez utóbbi országban probléma nélkül elhelyezkedhetnek, mert ott kevés a nővér, és az államközi megegyezés is megadja a feltételeket. A végzősök jól tudnak érvényesülni. Például ha alkalmazottat keres a sacai kórház, a rozsnyóiakat részesíti előnyben, csakúgy, mint a kassai orvosi egyetem, mert jó tapasztalataik vannak az iskolával.

Bár a nővér szakma női foglalkozásnak számít, az iskolában 25 fiútanulót is oktatnak. Ők is nővérek lesznek, s a legkülönfélébb kórházi osztályokon dolgozhatnak. A fiúk többsége tudatosan választja ezt a szakmát.

Az iskolának magas a színvonala, jó neve van országos viszonylatban is. Köszönhető ez elsősorban az itt oktató tanároknak, legyenek azok állandó tantestületi tagok vagy külsős pedagógusok. A diákokhoz való viszonyulásuk rendkívül közvetlen, emiatt jó az iskola szelleme. Ezt főként a külsős oktatók állapítják meg, akik nagyon jól érzik magukat az iskola falai között. „23 állandó tanárunk van, valamint 20 külsős orvos, akik egyenesen a kórházból járnak ide. De például a gimnáziumból jár ide a történelem-, a német- és a latintanár. Én magam 1987-ben jöttem az iskolába. A 97-es törvényben javasolták, hogy az egészségügyi iskolák igazgatója szakember legyen, addig anatómiát tanítottam külsősként. Egyébként azelőtt üzemorvos voltam. Nem bántam meg, hogy az orvosi szakmát felcseréltem a pedagógiával, mert nagyszerű dolog olyan gyerekekkel dolgozni, akik pontosan tudják, mit akarnak. Amikor ide kerültem, csak 8 osztály működött. Azóta átmentünk a lehető összes újítási formán, mindent kipróbáltunk, azt szerettem volna, hogy az iskolának mindene meglegyen. Az első iskola voltunk, akik 1992-ben rákaptunk az okleveles általánosnővér-képzésre. Segítettünk kidolgozni a módszertant és a tantervet a pozsonyi metodikai centrum részére.”

Katarína Kopecká az iskolán kívüli tevékenységek közül hangsúlyozta, hogy aktívan részt vesznek a Szlovák Vöröskereszt munkájában. Mint a legnépszerűbb tevékenységet emelte ki az óvodai egészségügyi tájékoztatást. „Ez azt jelenti, hogy diákjaink eljárnak a város óvodáiba, s Évikénk megbetegedett címmel játékos felvilágosító tevékenységet folytatnak. A diákok ezt nagyon szívesen végzik, a kisgyerekek pedig érdeklődéssel veszik. A középiskolai szaktevékenységen belül pedig jó eredményeket, köztük első helyezést is elértünk már szlovákiai viszonylatban is. Itt látható igazán, hogy minden diák – kivétel nélkül – képes valamit alkotni, csak fel kell karolni őket, mindenkit másként. Ez valóban attól függ, hogy tanáraink hogyan tudják őket motiválni.” Idén van először lehetőség arra, hogy a magyar diákok magyarul versenyezzenek. Az iskola jól felszerelt. Nem szenvednek hiányt semmiben. Számítógépes terem is van, amelyben elegendő számítógép áll rendelkezésükre, most pedig pályázat útján további gépeket szereztek, s így van internet-hozzáférés is.

Az igazgató asszony szeretné, ha iskolájuk a bakkalaureátusi formára térhetne át, de Rozsnyón ilyen jellegű főiskola valószínűleg nem lesz. „Viszont valóban nagyon sok újdonságot léptettünk érvénybe, mindig valami újat próbáltunk ki. A tapasztalatainkat pedig a kassaiaknak adtuk át, mert nekik nem volt nappali tagozatos általánosnővér-képzésük.

A Rozsnyói Egészségügyi Szakközépiskola eddig még nem talált olyan külföldi partneriskolára, amilyen szakosítású és irányultságú a rozsnyói. „Voltak ugyan már itt diákok Budapestről, de nem egészségügyi iskolából. Jó kapcsolatunk van például a nyíregyházi magasabb szakiskolával. Szeretném, ha az egészségügyi asszisztensképzés terén találnánk partnerintézményre. Budapest-Lipótvárossal, Szerenccsel jó a kapcsolat, de azok gimnáziumok. Budapestről például már tankönyvet is sikerült beszereznünk. Állandóan keressük az ilyen partneriskolát, hogy tapasztalatokat cserélhessünk. Remélem, sikerül rátalálnunk.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?