A iskolás gyerekek el se indultak

Bodrogszerdahely/ Boly/Bély/Királyhelmec/Kassa/Rozsnyó/Rimaszombat/Tornalja. Az autóbusz-közlekedési vállalatok tegnap tiltakozó akciót tartottak országszerte. Tudósítóink annak jártak utána, okozott-e ez komolyabb fennakadást a közlekedésben.

Sokan autóval mentek

A legtöbb buszpályaudvar kongott az ürességtőlSzekeres Éva felvételeA Bodrogközben az autóbusz-közlekedési vállalat tegnapi tiltakozó akciója a legtöbb gondot az oktatási intézményeknek okozott. Mivel az ún. munkásbuszok többsége a hét végén is közlekedik, így a szombati menetrend szerinti járatok indítása komolyabb fennakadást nem jelentett. Sokan mégis inkább autóval mentek munkába, Királyhelmec utcáin hétfőn a megszokottnál jóval több személygépkocsi közlekedett. A bodrogszerdahelyi magyar alapiskolában – ahová 11 településről járnak a gyerekek – a kiadott órarend szerint folyt az oktatás, annak ellenére, hogy a tanulók több mint fele hiányzott. Bolyban azoknak a helybéli gyerekeknek, akik megjelentek reggel az iskolában, foglalkozásokat tartottak. A környező településekről nem jött autóbusz, így a tanulók sem tudtak iskolába menni. Bélyben tegnap nem volt tanítás. A helyi községi hivatalban azt a felvilágosítást kaptuk, hogy az intézmény vezetősége hétfőre szabadnapot adott. A Királyhelmeci Szakmunkásképző Középiskolában csak az első két tanítási órát tartották meg. Az iskola diákjainak 90 százaléka nem helybéli, így ha ők reggel valahogy el is tudtak volna jutni az iskolába, számukra a délutáni hazautazás okozott volna gondot. A helyi alapiskolában azonban a tiltakozó akció nem okozott különösebb fennakadást. Az iskolarádióban a pedagógusokat és a diákokat tájékoztatták arról, mikor indulnak autóbuszok, így azokat a gyerekeket, akik csak valamelyik késő esti járattal utazhattak volna haza, a délutáni órákról elengedték. Miklós Lóránt igazgató elmondta, a hiányzóknak indokolt esetben igazolják a távolmaradásukat. A gimnáziumban is a hétfői órarend szerint tanítottak, ám az intézményben csak a diákok egyharmada volt jelen, szinte minden bejáró hiányzott.

„Szibériából is gyalog jöttem haza”

Felhajtott kabátgallérral, zsebre dugott kézzel, fázósan érkeztek tegnap reggel hat óra körül az emberek a háromfokos hidegben a kassai autóbusz-pályaudvarra. Jóval kevesebb volt az utas, mint máskor, ami azt bizonyítja, a sajtóból sokan értesültek róla: hétfőn a szombati menetrend szerint közlekednek a járatok. Persze nem mindenki. Egy idős ember idegesen toporgott, mert hiába várta, nem jött az autóbusz.

„Már félórája el kellett volna indulnia a busznak, és még mindig nem jön. Mennék haza Eperjesre, ma kapom a nyugdíjat. Fél kilencig jön a postás, úgy néz ki, már haza sem érek addig. A buszsofőröket persze tisztelem, becsülöm, biztos vagyok benne, hogy ezt a helyzetet sem ők idézték elő, de a felelősöknek nincs olyan gondjuk, mint most nekem. Negyvenötben elvittek kényszermunkára Szibériába. Omszktól 450 kilométernyire voltunk, bent az erdőben. Nyolc évig ólombányában dolgoztam. Onnan is hazakerültem, hát ezt a helyzetet is megoldom valahogy”.

Az utasok tájékoztatására a kassai buszpályaudvaron alig fordítottak figyelmet. A várótermet többször is körbejártam, mire rábukkantam egy cetlire, melyre kiírták, hogy hétfőn a szombati menetrend szerint közlekednek a járatok. Hiába fordultam tájékoztatásért a forgalomirányítóhoz, csak annyit közölt, megtiltották nekik, hogy nyilatkozzanak. A vezérigazgatót reggel hiába kerestem az irodájában.

Üres volt a pályaudvar

Hétfőn, reggel 7 és 7.30 között az egyébként nyüzsgő és nagy forgalmat lebonyolító rozsnyói buszmegálló szinte kongott az ürességtől. Valóban egy hétvégi naphoz hasonlított a helyszín. Aki nagy tolongásra, dugig telt autóbuszokra számított, tévedett. Míg máskor a 6.55-kor Kassára induló dobsinai busz mindig túlzsúfolt, ma félig üres volt, a diákság nem utazott, mivel sok iskolában ezen a napon szünetelt a tanítás, köztük Szepsiben is, ahová Rozsnyóról a legtöbb középiskolás utazik. A Pozsonyba tartó autóbuszra várakozó utasok száma is elenyésző volt. A helyközi járatok számára kijelölt megállókon senki sem állt, csak egy tanácstalan tanítónőt szólíthattunk meg, aki egy hétvégén is közlekedő buszra várt, de az csak nem akart megérkezni. „Azt hiszem, fogok egy taxit, s azzal megyek be Krasznahorkára. A mi iskolánkban van tanítás, csak a Dernőről bejáróknak nem kellett iskolába jönniük” – mondta a hölgy, aki ugyan tudja, miért sztrájkolnak a buszsofőrök, de nem tetszik neki a módszer, ahogyan próbálják megoldani a problémát. A legtöbb faluból az emberek többsége egyáltalán nem tud munkába menni, hiszen nagyon sok településen hétvégén egyetlen autóbusz sem jár. Volt, aki nem tudta, miért sztrájkolnak.

Két Poprádra utazó diák kellemesen meglepődött, mert tömött autóbuszra számítottak, bár szerintük délután és este lesz vészesebb a helyzet. Szerettük volna az összehasonlítás kedvéért megtudni, egy átlagos hétköznapon mennyi autóbusz fordul meg a megállóban, és szombaton ez a szám mennyire csökken, de a forgalomirányító semmilyen információt sem volt hajlandó elárulni.

Szabadnapot kértek

Hétfőn reggel fél nyolckor a rimaszombati buszpályaudvar is üres volt. Más hétköznapokon, ugyanebben az időben több száz utassal lehet találkozni ezen a helyen. A vidékről Rimaszombatba naponta ingázó munkások szabadnapot kértek hétfőre, mert előre tudták, nem tudnak időben beérkezni a munkahelyükre. Az iskolás gyerekek nagy része el se indult. Bátkában például a 362 tanulóból 280-an nem mentek iskolába. Sebők Csilla igazgató elmondta, tegnap összevont osztályokban folyt az oktatás.

Rimaszécsen szintén hasonló volt a helyzet, az első óra utáni szünetben az 503 gyerekből mintegy kétszázan hiányoztak. A Rimaszombati Tompa Mihály Alapiskolában a felső tagozaton száz-százhúsz diák hiányzott a 343-ból.

Nem volt komoly fennakadás

Tornalján tegnap a reggeli és a délelőtti órákban semmilyen feszültséget sem lehetett tapasztalni amiatt, hogy az autóbuszok a szombati menetrend szerint közlekedtek. A helyi és a környékbeli iskolákban nem volt oktatás, így a járatok nem voltak zsúfoltak. Akik tehették, a vonatot választották. Néhányan természetesen bosszankodtak a buszmegállókban, így például a közigazgatásilag Tornaljához tartozó Sajószárnyában, a Túroc menti Dereskben viszont csak hárman szálltak fel a buszra. Hogy ebben a térségben az SAD sztrájkja nem okozott semmilyen komolyabb fennakadást, annak is tulajdonítható, hogy a térségben igen magas a munkanélküliek aránya, így a lakosság jelentős részét nem is érintette a járatok számának csökkentése. (leczo, szaszák, kov, szászi, sk )

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?