Vágsellye. A Feketeházy János Magyar Házban emlékszobát avattak a ház névadója, a vágsellyei származású, európai hírű hídépítő mérnök tiszteletére.
A hídépítőre emlékeztek
Az eseményen neves magyarországi szakemberek is jelen voltak, a „110 éves a Mária Valéria híd” címmel Párkányban megrendezett szakmai konferencia résztvevői megemlékeztek a neves hídéptőről, Feketeházy Jánosról. A résztvevők először a városháza oldalán elhelyezett Feketeházy János-emléktáblákat koszorúzták meg, majd a helyi temetőben, a családi kápolna kriptájában is elhelyezték koszorújukat. Ezt követően Tóth Ernő nyugalmazott hídépítő mérnök, a magyar hídépítészet kutatója, valamint Dobosi Tivadar, a Komárom-Esztergom Megyei Állami Közútkezelő Kht. ügyvezető igazgatója méltatta Feketeházy János munkásságát. Legkiemelkedőbb munkái közé tartozik a szegedi Tisza-híd, amelyet Feketeházy tervei szerint a francia Eiffel cég épített 1880–83-ban. Eredeti formájában már nem létezik, szétszedett elemeiből három új hidat építettek Ráckevén, Szeghalmon és Barcalkőn. Ugyancsak Feketeházy tervei szerint épült a komáromi Erzsébet-híd, a budapesti Ferenc József (ma Szabadság) híd, a Keleti pályaudvar és a Magyar Állami Operaház acél tetőszerkezete, de Európa-szerte vasúti és közúti, sőt katonai hidak és más építmények is az ő tehetségét bizonyítják. Mindezekből a szeptember 28-án megnyitott emlékszoba kiállítása is ízelítőt ad. A megnyitón Botka Ferenc, Vágsellye alpolgármestere és Tóth Ernő vágta át a szalagot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.