A gazdinak tökéletesen ismernie kell kutyáját

A 21 éves Michacs Krisztina különleges hobbinak hódol, amely talán több is, mint hobbi: mentőkutyákat nevel. Blondi és Sydney névre hallgató, törzskönyvezett labrador retriever kutyái sikeres nemzeti és nemzetközi vizsgákat tesznek a mentés különböző fajtáiból, és több éles bevetésen is bizonyították már tudásukat.

Lesik gazdijuk minden utasítását Vas Gyula felvétele „Kiskoromtól kezdve nagyon szerettem az állatokat, volt teknősöm, aranyhörcsögöm, tengerimalacom, de igazán mindig is kutyára vágytam – válaszolja a fiatal lány arra a kérdésemre, hogyan kezd el valaki mentőkutyákkal foglalkozni. – Tizenhatodik szülinapomra sikerült kikönyörögnöm egy kiskutyát, a Blondit, akkor már tudatosan választottam a labrador fajtát. Egy ismerős lány, aki annak idején szintén mentőkutyázott, mesélt nekem az edzőtáborokról, a vizsgákról, és elhatároztam, én is kipróbálom.” Az akkoriban még működő kutyaiskolában elsősorban engedelmességre tanították az állatokat, a speciális készségek fejlesztésére – mint például a romok alóli mentés, a nyílt terepen, erdőben való keresés – barátai, családtagjai segítségét vette igénybe Krisztina. Ők voltak azok, akik végigjárták, -kúszták vele a Komáromban fellelhető romos épületeket, bebújtak a rejtett zugokba, hogy aztán Blondi megtalálja a „bajba jutott embereket”.

Mivel a mentőkutyázás tájainkon ritkaságszámba megy, Krisztina is kénytelen volt az önmagát művelni a tárgykörben. Közben rendszeresen járt és jár hazai, valamint magyarországi edzőtáborokba – az egyik típusú például a lavinaveszély-kiképzés –, versenyekre, ahol sokat tanul társaitól és a bíráktól. „A nemzeti vizsgán például különböző nehézségi fokozatú nyomkövetés, területkutatás, romkutatás szerepel a feladatok között, valamint engedelmességi gyakorlatok – meséli Krisztina. – A nemzetközi romkutató vizsga legnehezebb, B fokozata például abból áll, hogy 5 embert kell megtalálni egy háromszintes romépületben. Blondinak ezt a fokozatot is sikerült megszereznie.” A Blondi második almából származó Sydney még kölyök, mindössze 11 hónapos, tehát ő még csak most készült ezekre a megmérettetésekre, de gazdija szerint remek adottságai vannak neki is. Az ötéves Blondi részt vett már Pilisszentkereszten egy lezuhant repülőgép felkutatásában, valamint Vrbová nad Topľou mellett egy eltűnt idős asszony keresésében. A helyi polgári védelem is nyilvántartja a kutyákat, tehát vészhelyzet esetén bármikor bevethetők. „Az éles bevetés természetesen teljesen más, mint a vizsga. Míg a vizsgán, ahol egy előre feltérképezett és kijelölt rom alatt keresi a kutya a bajbajutottakat, egyedül megy be a romok közé az állat. Ismeretlen terepen viszont a gazdi is vele tart. Sem én, sem más mentőkutyás nem engedi olyan helyre az állatot, ahova maga nem menne be. Tehát nem úgy néz ki a dolog, mint ahogyan sokan talán elképzelik: ide embert nem merünk beküldeni, menjenek a kutyák. Ez nem így működik, a kutya csak odamegy, ahova a gazdája beengedi” – magyarázta Krisztina.

Érettségije óta a fiatal lány szinte kizárólag kutyákkal foglalkozik, a sajátjain kívül másokéval is. Egyrészt engedelmességre tanítja őket, másrészt megőrzést, amolyan „kutyaszitterkedést” is vállal. „Nagyon fontosnak tartom, hogy a gazdi alaposan ismerje kutyáját, hiszen mindig tudnia kellene, hogy különböző, váratlanul adódó körülményre miként fog reagálni kedvence. Ezért a legjobb, ha a kutya oktatása idején jelen van a gazdája is, mert akkor ő is megtanulja, milyen hanghordozással, hangsúllyal kell dicsérni, szidni, büntetni az állatot. Tapasztalatom szerint a megfelelő hanglejtés megválasztásával van a legtöbb problémájuk a kutyatulajdonosoknak. Az is nagyon jó lenne, ha városunkban ismét nyílna kutyakiképző és úgynevezett agility pálya, amely nemcsak kiváló mozgási és gyakorlási lehetőséget kínálna mind a kis-, mind a nagytestű fajtáknak, hanem remek versenysport is egyben. Országos, sőt nemzetközi megmérettetéseket is rendeznek belőle. Rendkívüli fegyelemre, a gazdival szembeni maradéktalan engedelmességre neveli a kutyákat. Egy ilyen pálya talán ahhoz is hozzájárulna, hogy kevesebb konfliktushelyzet álljon elő a kutyások és a nem kutyások tábora között. Én azt vallom, hogy a kutyák által okozott bárminemű baleset, támadás miatt egyébként is mindig a gazdát terheli a felelősség.”

A jövővel kapcsolatban Krisztina elmondta, jelenleg egyetemi felvételire készül, pszichológiát szeretne tanulni. Megjegyzésemre, hogy esetében az állatorvosi pálya lenne kézenfekvő, azt válaszolta, ő egészséges állatokat szeret maga körül látni. Azt pedig végképp nem tudná elviselni, hogy egy beteg állatot szükségből el kellene altatnia. A mentőzésről azonban továbbra sem szeretne lemondani. „Bősön alakul egy katasztrófamentő csapat, amely többek között alpinistákból, tűzoltókból, árvízvédelmi csoportból áll, én pedig kutyás mentőként lennék a csapat tagja. Ezenkívül egy helyi mentőkutyás klub létrehozásán fáradozom, néhányan ugyanis már érdeklődtek a környékről, hogy hozzám hasonlóan mentőzéssel szeretnének foglalkozni” – szólt terveiről a fiatal lány.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?